Gennem længere tid har Tipsbladet afdækket, hvordan økonomiske problemer og intern uro har været en fast del af hverdagen i Fremad Amager Elite.
Nu kan Tipsbladet så løfte sløret for, at det ikke kun er i klubbens elitesatsning, at der sker ting under overfladen.
Flere medlemmer af Boldklubben Fremad Amager – ledet af Mohammed Abdalas, klubbens tidligere spiller og træner på akademiet – er nemlig gået sammen, da de ønsker en ny retning for Boldklubben Fremad Amager og akademiet.
Gruppen vil med andre ord vælte den siddende bestyrelse på en ekstraordinær generalforsamling den 27. juni for at tage Boldklubben Fremad Amager i en ny retning.
– Jeg kan bekræfte, at vi er en gruppe medlemmer, der har fået opbakning, så der kan afholdes en ekstraordinær generalforsamling, hvor vi håber, at der sker noget nyt for Boldklubben Fremad Amager, oplyser Mohammed Abdalas til Tipsbladet.
Ifølge vedtægterne kræves der 30 underskrifter til afholdelse af en ekstraordinær generalforsamling. Dem har man altså indhentet, og nu er der så generalforsamling blot få måneder efter den ordinære, som efterlod fire ledige bestyrelsessæder.
Ifølge flere kilder, Tipsbladet har talt med, er ønsket fra gruppen med Mohammed Abdalas i spidsen en helt ny bestyrelse eller bestyrelsessammensætning, som gennem 17 år har haft Erik Truelsen som formand. Derfor er det ikke aktuelt at besætte nogle af de ledige bestyrelsesposter, som lige nu er tilgængelige.
Ifølge Mohammed Abdalas står klubben i stampe, og det vil man nu forsøge at gøre noget ved.
– Vi vil få sat gang i udviklingen af klubben. Starte pigefodbold og sikre bedre forhold for trænere, ledere og frivillige. Vi skal gøre klubhuset til et samlingspunkt. Vi har ikke noget i klubhuset, der kan samle vores medlemmer, og det vil vi gerne have. Det er faktisk mange små ting, som mangler i forhold til at være en forening.
Også på akademiet er det et ønske at gøre op med visse ting, så der kan spilles elitefodbold på Amager i årene frem.
Tipsbladet er således i besiddelse af en mail, hvor flere ansatte og tidligere ansatte på akademiet beretter om racistiske og nedladende bemærkninger fra særligt to ansatte på AC Amager Academy. En mail Boldklubben Fremad Amager også har fået tilsendt.
Afsenderne af mailen har set det som sidste udvej at råbe op om oplevelserne, da fornemmelsen har været, at styregruppen for akademiet og leder af AC Amager Academy, Nikolaj Borge, har vendt det døve øre til. I stedet for dialog er nogle af dem, der sagde fra, blevet mødt af en fyreseddel. Sådan en modtog Mohammed Abdalas blandt andre tidligere på året.
– Nogle prøver at bruge det som begrundelse, men jeg har selv haft løbende dialog med bestyrelsen, så de kender godt til det her. Der er bare ikke sket noget, og når der sidder en bestyrelse, som ikke har nogen visioner eller retning, så forsøger man at gøre noget.
Akademiet er drevet af Boldklubben Fremad Amager, B1908 og indtil 30. juni Fremad Amager Elite, der her træder ud af samarbejdet. Erik Truelsen, der er formand i Boldklubben Fremad Amager, sidder i øvrigt i styregruppen for akademiet.
Mohammed Abdalas ønsker ikke at kommentere yderligere og vil derfor ikke svare på, om han selv vil stille op til bestyrelsen eller formandsposten i Boldklubben Fremad Amager.
Akademilederen reagerer
Tipsbladet har forelagt akademileder Nikolaj Borge oplysningerne og den mail, hvori der blandt andet er konkrete eksempler på racistisk og nedladende adfærd fra ansatte på akademiet, og spurgt ham, hvorfor han ifølge afsenderne på mailen ikke har gjort noget ved det.
Hertil er han kommet med følgende skriftlige svar.
– Det er korrekt, at vi har stået over for udfordringer vedrørende upassende adfærd på akademiet. Så snart jeg blev opmærksom på specifikke klager tilbage i august – og altså længe før den mail, du refererer til – iværksatte jeg øjeblikkelige tiltag for at undersøge og håndtere disse anklager i samarbejde med styregruppen og min arbejdsgiver, Fremad Amager Elite ApS.
– Vi er nu i gang med at etablere klare procedurer for fremtiden. Medarbejderen, der oplevede racisme og opsagde sit arbejde hos os, er nu genansat, og vi har faciliteret dialog mellem de involverede parter for at sikre forsoning og bedre forståelse fremadrettet.
Nikolaj Borge ønsker dog ikke at gå yderligere i detaljer omkring flere af de fyringer, som har fundet sted i løbet af det seneste halve år og baggrunden for dem.
– Alle opsigelser i april var et direkte resultat af Fremad Amager Elite ApS' beslutning om at trække sig fra akademiet pr. 30. juni 2024, og jeg blev bedt om at opsige alle ansatte af denne grund, ligesom jeg selv har modtaget en lignende opsigelse.
– Derudover er der fortrolighed omkring personalesager, som jeg respekterer. Det er vigtigt at påpege, at ingen trænere er blevet fyret for at sige fra mod opførsel, de fandt upassende. I et enkelt tilfælde, hvor en medarbejder blev fritstillet i slutningen af april, var det efter ønske fra styregruppen baseret på en række faktorer, som jeg ikke kan gå i detaljer med offentligt.
Derudover giver det ikke Nikolaj Borge søvnløse nætter, hvis en ny bestyrelse fra den 27. juni skal stå for retningen i Boldklubben Fremad Amager.
– Jeg er fuldt engageret i min rolle og i missionen for AC Amager Academy. Jeg respekterer og er forberedt på alle beslutninger, som vores styregruppe træffer, inklusiv eventuelle ændringer i ledelsen. Min primære bekymring er og vil altid være at fremme et positivt og respektfuldt miljø på akademiet, uanset de administrative ændringer, der kan forekomme.
Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Erik Truelsen, formand i Boldklubben Fremad Amager og en del af styregruppen i AC Amager Academy, men han er endnu ikke vendt tilbage med et svar.
Fremad Amager er en af Købehavns større fodboldklubber med knap 1000 medlemmer ifølge opgørelsen fra 2023 på DBU's hjemmeside.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER