Dramatisk aften venter Randers FC

Hollænderne er videre fra gruppespillet i Conference League, mens Randers FC med en sejr i Holland også er sikker på avancement.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: AZ Stadion, Alkmaar
Dommer: Trustin Farrugia Cann, Malta
På TV: TV 2 Sport

Holdnyt:
AZ Alkmaar:
De er allerede videre fra gruppespillet i Conference League, så Randers FC kan måske håbe, at nogle af profilerne får et hvil, når kronjyderne gæster Holland.

Selv hvis AZ Alkmaar kommer med de bedste, vil det ikke være ensbetydende med, at Randers er uden muligheder. Det er nemlig ikke kun AZ, der er uden nederlag i gruppespillet, det er også Randers FC.

Peter Vindahl Jensens mandskab er aktuelt nummer otte i den bedste hollandske række med 23 point efter 15 kampe, og klubben kommer til opgøret mod Randers FC med en sejr på 3-1 over Sparta Rotterdam i bagagen. 

Værd at bemærke er, at man møder AFC Ajax på udebane søndag, så det er meget muligt, at nogle af stjernerne får et hvil mod det danske mandskab.

Randers FC:
Årets næstsidste kamp venter for Randers FC, og det er et ekstremt vigtigt opgør, der er i vente.

Scenarierne er følgende: Randers går videre fra Conference League-gruppespillet, hvis man vinder over AZ Alkmaar, mens uafgjort også er nok til at gå videre, hvis Jablonec ikke besejrer CFR Cluj på udebane. Cluj har i øvrigt blot et enkelt point i gruppespillet – det kom hjemme mod Randers FC.

Taber kronjyderne med mere end ét mål, går man kun videre, hvis Jablonec ikke får point. Taber Randers FC med et enkelt mål – f.eks. 0-1 – går det danske hold videre, hvis Jablonec taber eller spiller 0-0, 1-1 eller 2-2. Taber Randers 1-2, vil også 3-3 mellem Cluj og Jablonec være nok til at sende det danske hold videre. 

Så der er muligheder, men spørgsmålet er, hvor meget man tør stole på det rumænske hold, der ikke har været specielt godt kørende i Conference League.

Til opgøret mod AZ er Thomas Thomasberg uden den karantæneramte Stephen Odey samt de skadede Joel Kabongo og Simon Graves. 

Karantæne:
AZ Alkmaar: Ingen
Randers FC: Stephen Odey

Bud på startopstillinger:
AZ Alkmaar (4-3-3): Vindahl – Witry, Chatzidiakos, Martins Indi, Wijndal – Midtsjø, Reijnders, de Wit – Sugawara, Pavlidis, Karlsson

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Lauenborg, Berg-Johnsen, Ankersen – Hammershøy-Mistrati, Kamara

Profilen:
Erik Marxen, Randers-kaptajn, får en nøglerolle. Han skal have styr på Randers-defensiven, der vil komme under tryk til at starte med. Samtidig er han en vigtig figur på dødbolde, hvor kronjyderne formentlig vil have en fordel mod det hollandske hold.

Vidste du, at..:
Kun AaB, FC København, FC Midtjylland og Esbjerg fB er tidligere gået videre fra et europæisk gruppespil, og Randers FC kan altså også melde sig ind i det selskab af danske klubber. Med “gå videre” mener vi, at holdene er kommet videre fra et gruppespil og er fortsat i samme turnerings knockoutfase.

Dom:
Der venter et svært opgør for Randers FC, der møder gruppens bedste hold, og derfor kan det ende i en sitaution, hvor man skal have hjælp af Cluj.

Hvis kronjyderne kan stå imod til at starte med og holde opgøret mod AZ Alkmaar tæt, kan det bestemt ikke afvises, at man i den anden ende kan score det afgørende mål, der sender holdet videre i turneringen.

Vi tror desværre bare, at Randers skal have hjælp fra Cluj. 2-1 til AZ Alkmaar.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Forest-angriber i kunstig koma

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle



Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund



Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring