Optakt: SønderjyskE – FC København

FC København skal i Haderslev forsøge at forsvare den smalle 1-0 sejr fra det første opgør i Parken, men kan SønderjyskE overraske?



Status:
SønderjyskE er bagud på point, når de entrer Haderslav Stadion onsdag aften. FC København vandt den første af to pokalsemifinaler i Parken i sidste uge. Alligevel er kampen langtfra afgjort. Carsten V. Jensens tropper vandt kun med 1-0 på det mål, Mos lavede efter bare fire minutter af kampen, og det skal blive spændende at se, om SønderjyskE kan byde Superliga-duksene trods.

Begge klubber kommer med 2-1 sejre fra weekenden. SønderjyskE slog HB Køge, mens FCK gjorde det af med AC Horsens. Det er altså to selvtillidsfyldte hold, der spiller op til pokaldans, men måske kan SønderjyskE bruge weekendens sejr til mest. De vil nemlig stille i stærkeste opstilling, som de gjorde i Parken i sidste uge, mens FCK formentlig tager sig den frihed igen at stille med et halvt reservehold.

Spillere som Kim Christensen, Mustafa Abdellaoue og Christian Gamboa vil være med fra start. Sikkert er det, at de må undvære langtidsskadede Peter Larsson og Thomas Delaney samt landsholdsbacken Lars Jacobsen, der fik en forstrækning i kampen mod Horsens og forventer at være ude en uges tid. Thomas Kristensen og Sölvi Ottesen er ikke blevet klar og er derfor ikke med i truppen.

SønderjyskE’s trup er skadesfri og klar til en kamp, der for dem betyder uendelig meget. Superliga-sæsonen er så godt som reddet for dem. Det handlede om at undgå nedrykning, og den er klaret med de seneste ugers fine resultater. Nu vil de også i pokalfinalen.

Profil:
Pape Pate Diouf skal vise sit værd i DBU Pokalen, efter han i weekenden mistede sin plads på kanten til Bryan Oviedo. Senegaleseren vil være motiveret for at vise sig fra sin bedste side og kan med sine ryk ind i feltet blive en farlig mand for SønderjyskE’s defensiv.

Dom:
FC København vinder 1-0 igen og sikrer sig adgang til pokalfinalen, som de senest var i i 2009, da de slog AaB med 1-0.

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1):
Coe – Storbæk, Østli, Jonasson, D. Christensen – Vibe, O’Brien, H. Hansen, T. Hansen, Hedinsson – Antipas

Skader: Ingen
Karantæner: Ingen

FC København (4-4-2):
Christensen – Gamboa, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Bolaños, Claudemir, Grindheim, Diouf – N’Doye, Mos

Skader:
Larsson, Delaney, Jacobsen, Kristensen, Ottesen
Karantæner: Ingen

På tv: Kampen vises på 6eren kl. 18.00





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’