Optakt: USA – Paraguay

Der venter en spændende kamp, når USA og Paraguay mødes i Gruppe D ved VM.



VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater

USA – Paraguay

  • Kampstart: Lørdag den 13. juni klokken 03.00
  • Stadion: Los Angeles Stadium, USA
  • Gruppe: D
  • Dommer: Danny Makkelie
  • På TV: TV 2

VM skydes i gang for USA på hjemmebane i Inglewood (Los Angeles), og allerede i første gruppekamp venter et opgør, der kan få enorm betydning i Gruppe D. Paraguay er ikke rejst nordpå for at agere fyld, så værterne skal være skarpe fra første fløjt natten til lørdag.

Holdnyt:

USA:

USA går ind til VM-åbneren på SoFi Stadium efter et 2-1-nederlag til Tyskland i generalprøven. Det lyder måske ikke som den helt store appetitvækker, men præstationen pegede faktisk i den rigtige retning.

Kai Havertz bragte tyskerne tidligt foran, Antonee Robinson svarede igen før pausen, og Leroy Sané lukkede kampen efter pausen. Amerikanerne lod sig dog ikke blæse omkuld. De greb taktstokken i store perioder, skabte fine tilbud på den sidste tredjedel og viste mere mod, end resultattavlen umiddelbart antyder.

Det var også billedet bagefter. Landstræner Mauricio Pochettino fremhævede især reaktionen på den tidlige mavepuster, mens Tyler Adams hæftede sig ved den stærke opbakning efter afskedskampen i Chicago foran 63.636 tilskuere. Der er kommet fornyet tro på holdet.

USA har haft seks dages hvile frem mod åbningskampen. Formkurven har været svingende med nederlag til Portugal og Belgien, men en 3-2-sejr over Senegal vidner om et topniveau, der kan gøre ondt på de fleste. Værterne melder fuldt hus på skadesfronten.

Paraguay:

Paraguay rejser til slutrunden med en noget pænere afskedskamp i bagagen. De udraderede Nicaragua med 4-0 hjemme i Asunción i et opgør, hvor der aldrig var tvivl om udfaldet.

Alejandro Romero Gamarra åbnede ballet på et straffespark i det 17. minut, Miguel Almirón fordoblede føringen før pausen, inden Matías Galarza og Alexandro Maidana lukkede festen i anden halvleg. Paraguay sad tungt på begivenhederne fra start, trykkede modstanderen i bund og kontrollerede opgøret. Præcis som landstræner Gustavo Alfaro ønsker det.

Han har gjort det klart, at Paraguay skal være et af de mest ubehagelige hold at møde ved VM. Det er et mandskab bygget på defensiv soliditet, klare koncepter og en kynisk mentalitet, der ikke forærer en millimeter væk. Samtidig lurer der en stærk følelsesmæssig dimension under overfladen, da Paraguay er tilbage på VM-scenen efter 16 års fravær.

Paraguay har haft syv dages hvile frem mod kampen. Før storsejren over Nicaragua hentede de også sejre over Grækenland og Mexico, mens det blev til nederlag mod Marokko og netop USA (1-2) i november 2025. Den helt store streg i regningen er dog Julio Enciso, som udgik tidligt mod Nicaragua og er ude af opgøret.

Det ligner allerede et regulært nøgleopgør i Gruppe D. Med Australien og Tyrkiet som de øvrige hold i gruppen vil både USA og Paraguay føle, at de skal byde sig til i kampen om avancement.

Karantæner:

USA: Ingen.

Paraguay: Ingen.

Bud på startopstillinger:

USA (3-4-2-1): Matt Freese – Miles Robinson, Tim Ream, Alex Freeman – Sergino Dest, Tyler Adams, Weston McKennie, Antonee Robinson – Malik Tillman, Christian Pulisic – Folarin Balogun

Paraguay (4-4-2): Roberto Fernandez – Juan Jose Caceres, Gustavo Gomez, Omar Alderete, Junior Alonso – Miguel Almiron, Andres Cubas, Damian Bobadilla, Diego Gomez – Alex Arce, Antonio Sanabria

Dom:

USA går ind til opgøret med mere tro på tingene, end et 2-1-nederlag til Tyskland normalt kaster af sig. Hjemmebanefordelen, energien omkring holdet og den ganske stærke præstation mod en tung modstander peger på et amerikansk mandskab, der er klar fra første fløjt.

Paraguay er dog alt andet end en behagelig åbningsmodstander. Alfaro har skruet et hold sammen, der virker velorganiseret, robust og decideret irriterende at spille imod. Encisos fravær gør ondt i offensiven, men det ændrer ikke på, at paraguayanerne sagtens kan gøre det til en tæt og mudret affære for værterne.

USA slog Paraguay med 2-1 i november 2025, og det lugter af et lignende kampbillede her. Det bliver næppe noget festfyrværkeri eller en let amerikansk spadseretur, men en aften, hvor værternes offensive profiler i sidste ende bør tippe balancen.

Dommen lyder på en smal amerikansk sejr på 2-1.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil ikke juble i Parken



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: FCK smider sejren

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’