– Origi ville starte inde for United foran Ronaldo

Divock Origi har været afgørende for Liverpool på det seneste, og belgieren har spillet sig helt ind i hjertet hos i hvert fald én Liverpool-fan.



Det er som regel folk som Mohamed Salah og Sadio Mané, der løber med overskrifterne i Liverpool, men i den seneste uges tid har belgiske Divock Origi været den mest afgørende spiller for Merseyside-klubben.

I lørdagens ligakamp mod Wolverhampton scorede Origi således opgørets eneste mål dybt inde i tillægstiden, og også i tirsdagens Champions League-kamp mod Milan blev belgieren matchvinder. 

Og Origi er generelt blevet lidt af en kultfigur på Anfield, selvom belgieren generelt ikke høster den store spilletid. Origi fandt især vejen til Liverpool-fansenes hjerter i 2019, hvor han blev dobbelt målscorer mod Barcelona i Champions League-semifinalen og senere også scorede i finalen mod Tottenham.

Og i kølvandet på den seneste uges succes er Origis aktie blandt visse Liverpool-fans tilsyneladene eksploderet fuldstændigt. I hvert fald modtog radiostationen talkSPORT onsdag et opkald fra en Liverpool-fan ved navn David, der på ingen måde holdt sig tilbage i sin ros af Divock Origi.

– Origi har være forrygende. Han ville kunne gå ind på ethvert hold i Premier League. Ikke i startopstillingen, men han ville kunne komme meget tæt på i enhver klub i verden. Han ville starte inde for Manchester United. Jeg ville starte med ham i stedet for Ronaldo, lød det således indledningsvist fra David. 

Denne udtalelse fik talkSPORT-værten Jamie O’Hara til at udbryde, at den svært begejstrede Liverpool-tilhænger havde ‘tabt fatningen’. Den anden vært, Jason Cundy, gentog herefter spørgsmålet for at være helt sikker på, hvem David reelt ville vælge af Ronaldo og Origi i en hypotetisk startopstilling.

– Origi. Hvad har Ronaldo præsteret i de seneste fire år? lød svaret herefter fra David.

Læs resten af samtalen mellem David og Jason Cundy herunder:

Cundy: ‘Dave, hvad helvede snakker du om? Vi taler om CR7 her, ikke brasilianeren. Siger du, at Origi er en bedre spiller end Ronaldo?’

David: ‘Ja, nu er han. Hvad leverede Ronaldo i Juventus? Intet i Champions League, hvor de tabte til Lyon. Origi vandt Champions League, Premier League, Super Cup’en’.

Cundy: ‘David, fakta er… du siger, at Ronaldo…’

David: ‘Hvad har han vundet i de seneste tre år? Han har intet præsteret’.

Cundy: ‘Hvad mener du med, at han intet har vundet? Han har vundet Serie A, han har vundet stort set alt. Vandt han ikke Ballon d’Or?’

David: ‘Han burde ikke have vundet den.’

Cundy: ‘Ville Origi kunne vinde Ballon d’Or?’

David: ‘Nej, men Origi kommer ind fra bænken, gør en forskel og scorer mål. Han vandt Champions League, og han har sikret os Premier League’.

Cundy: ‘Din logik hænger ikke sammen’.

Liverpool hentede Divock Origi i Lille i 2014, og belgieren er noteret for 40 mål i 167 kampe for den engelske storklub.







LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

– Glem 4-4-4-4-0

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rasmus Højlund revser konkurrent

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Stiktosset – her er Delaneys svar

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Kun to har gjort det dårligere

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Krisen er blevet til en katastrofe?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Det kommer formentlig til at ske

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?