I slutningen af januar blev Marvin Pourié lejet ud fra FC København til belgiske Zulte-Waregem for at få mere regelmæssig spilletid. Det begyndte godt for tyskeren, men efter nogle måneder i klubben, blev tyskeren ramt af en virusinfektion, der holdt ham ude i længere tid.
Senest gjorde han comeback i påsken, da han fik fem minutter i en playoff-kamp mod Anderlecht, men snart er opholdet i Belgien overstået for Pourié. Lejeaftalen med Zulte-Waregem udløber til sommer, og endnu er der ikke truffet nogen afgørelse om, hvad der så skal ske.
Marvin Pouriés agent Jürgen Klein afventer således en afklaring med FC København.
– Første step handler om FC København og Zulte-Waregem. Det er op til de to klubber, og jeg tror, at FC København skal tage en beslutning først. Jeg ved endnu ikke, hvad FC København vil, så vi må vente og se, hvad de siger. Vi afventer og ser, hvad de to klubber finder ud af, siger Jürgen Klein til tipsbladet.dk.
Han udelukker ikke en retur til FC København, men fortæller samtidig, at Marvin Pourié har været tilfreds med opholdet i Belgien.
– Han har kunnet lide at være dernede, for han har gjort det godt. Han blev ramt af en sygdom på et tidspunkt, men nu er han klar igen, og så må vi se, hvad der sker. Han har gjort det godt for klubben og spillet kampe. For ham handler det om at spille kampe, og det er det, der er hans fokus, siger Jürgen Klein.
Agenten oplyser desuden, at han forventer en afklaring på Marvin Pouriés situation inden for den næste måneds tid.
Ligesom i den danske Superliga resterer der lige nu fem spillerunder i slutspillet om det belgiske mesterskab.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
