PSG-boss raser over Lionel Messi

I Paris Saint-Germain er man voldsomt fortørnede over, at Lionel Messi nu er fløjet til Argentina.



Gareth Bale kom i 2019 i strid modvind, da waliseren efter EM-kvalifikationskamp poserede med et flag med teksten ‘Wales. Golf. Madrid. I den rækkefølge’

Bale blev således anklaget for at være ligeglad med sin klub. Og i sidste uge begyndte den franske presse så at drage en parallel til Lionel Messi, der efter tre måneder i Paris stadig ikke har scoret i den franske liga. 

Her blev det således påpeget, at Lionel Messi i denne sæson har spillet lige så mange landskampe som Ligue 1-kampe. Senest missede Messi lørdagens udekamp mod Bordeaux med en skade. Det var den syvende ligakamp, som superstjernen har misset i denne sæson. Messi har blandt andet misset kampene mod Clermont Foot og Angers, fordi han har været afsted med landsholdet.

Bitter sportsdirektør
Og på trods af de mange missede kampe og de aktuelle knæproblemer, så er Lionel Messi nu fløjet til Argentina, da han er udtaget til de kommende kampe i den sydamerikanske VM-kvalifikation. Det samme er Leandro Paredes, selvom midtbanespilleren har misset Paris Saint-Germains seneste fem kampe med en skade. 

Og Paris Saint-Germain-sportsdirektør Leonardo er alt andet end tilfreds med, at Lionel Messi og Leandro Paredes nu er fløjet til Argentina, selvom de har været ukampdygtige for deres klubhold. 

– Vi er ikke enige i, at vi skal lade en spiller tage afsted, som har været ukampdygtig for os, og som befinder sig i en genoptræningsfase. Det er ikke logisk, og det er sådan en situation, der betyder, at vi får en ordentlig aftale på plads med FIFA, lyder det således, ifølge Le Parisien, fra Leonardo. 

Lionel Messi er indtil videre kun startet inde i fire ligakampe for Paris Saint-Germain, og i argentinerens seneste kamp blev han taget ud i pausen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Pokalhelt knækker FC København

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’