"Danmarks ældste og største fodboldmagasin kommer fremover til at hvile på to stærke ben"

Normalt er det os her på TIPS-bladet, der søger historierne ude i fodboldmiljøerne og præsenterer dem for læserne i vore to ugentlige udgivelser eller på nettet. Mandag var det imidlertid os selv, der var kilde til en rigtig god historie: TIPS-bladet overtager Forza.dk.



Dermed har et konkurrence-forhold, der har varet i det meste af tre år efter min mening fundet en lykkelig afslutning. Efter at print-udgaven af Forza blev lukket omkring juletid satsede selskabet bag på at udvikle et slagkraftigt fodbold-site på nettet. Det er lykkedes. Sitet er på rekordtid blevet en seriøs konkurrent til de øvrige fodbold-nyheds-sider i Danmark.

Mandagens nyhed betyder, at sitet i løbet af kort tid skifter navn til tipsbladet.dk, og dermed kommer vi her på Danmarks ældste og største fodboldmagasin til at hvile på to stærke ben: De to trykte udgivelser tirsdag og fredag som det ene og et velbesøgt site, www.tipsbladet.dk, af høj kvalitet, som det andet.

Det er selvfølgelig en god nyhed for os her på bladet, for det sikrer, at vi står stærkt i konkurrencen på medie-markedet i de kommende år. Men det er også en god nyhed for vore mange trofaste læsere, for det betyder at TIPS-bladets eksistens er sikret.

Når man har været på markedet siden 1948, som TIPS-bladet har, bliver man let opfattet som en selvfølge i medielandskabet. Jeg tror de fleste af de mange læsere, der kender os, ville finde det underligt, hvis TIPS-bladet ikke var til stede i bladkiosken eller postkassen to gange om ugen.

Men det er ikke nogen selvfølge. Konkurrencen på markedet for trykte medier er uhyggelig hård i disse år, blandt andet med opblomstringen af hele fem gratis aviser, senest tre husstands-omdelte.

For at skille sig ud, må man satse på kvalitet. Det gør TIPS-bladet hver eneste gang, vi er på gaden.

Kvalitet koster imidlertid ressourcer, og selv om vi i 2006 leverede nogle af de bedste blade, vi nogensinde har gjort, blev det økonomiske resultat negativt.

Nu bliver vi styrket på nettet, og dermed hviler TIPS-bladet på to ben. Vi går styrket ind i årene, der kommer. Forhåbentlig til glæde for vore mange trofaste læsere og de nye, der nu kommer til via nettet.

Mandag var en god dag på TIPS-bladet.







VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Raser over VM-tiltag

AGF køber ham

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Saudi-Arabien – Uruguay

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny kontrakt før VM-åbner

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Belgien – Egypten

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Iran – New Zealand



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Spanien – Kap Verde