I de seneste årtier er det blevet normalen at spille 4-3-3, mens 4-4-2 tidligere var den mest klassiske opstilling, og derfor er moderne kantspillere nu om dage meget tæt på at være angribere.
Alligevel kan de fleste nå til enighed om, at en spiller som Robert Lewandowski spiller på en anden position end en spiller som Jack Grealish. På denne liste har vi derfor fokuseret på kantspillere, mens deciderede centerforwards som Lewandowski er blevet udeladt (klik her for at se vores liste over planetens bedste centerforwards).
Vi har i vores udvælgelse forsøgt at finde en balance mellem spillernes generelle niveau og deres form i de seneste måneder. Der er tale om en position, hvor der findes et hav af klassespillere, hvorfor vi har været nødt til at se bort fra stjerner som Serge Gnabry, Jadon Sancho, Vinicius, Marcus Rashford og Mikel Oyarzabal.
10: Riyad Mahrez (Manchester City)
Algiereren er en offensiv profil på et af verdens bedste klubhold, hvilket siger en del om hans niveau. Driblestærk og med en forrygende sparketeknik. Sendte PSG ud af Champions League i sidste sæsons semifinale.
9: Jack Grealish (Manchester City)
Blev i sommer det dyreste indkøb i Premier League-historien, da han forlod Aston Villa. Ekstremt driblestærk og med et skarpt øje for sine medspillere.
8: Raheem Sterling (Manchester City)
Sterling har ikke vist det store i klubregi i den seneste tid, men under EM var han en af slutrundens store profiler. Har nok brug for luftforandring snart.
7: Lorenzo Insigne (Napoli)
En bærende kraft på det italienske landshold, der i sommer blev europamestre. Nettede 19 gange i Serie A i sidste sæson, og er generelt en meget komplet kantspiller med et lavt tyngdepunkt og en forrygende sparketeknik.
6: Federico Chiesa (Juventus)
En spiller, som de fleste af verdens største klubber drømmer om at hente. Ligner fremtidens store stjerne i Juventus med sin aggressive spillestil. Chiesa var en af de bedste spillere under EM, hvor Italien gik hele vejen.
5: Heung-min Son (Tottenham)
Harry Kane smutter muligvis snart, men Tottenham råder i Heung-min Son over en af verdens bedste offensivspillere. Sydkoreaneren blev noteret for 22 mål og 17 assister for Tottenham i sidste sæson.
4: Neymar (Paris Saint-Germain)
Neymars form har været skidt på det seneste, hvorfor han på nøjes med en fjerdeplads på den her liste. Brasilianeren er dog verdens bedste spiller på de dage, hvor han virkelig rammer topniveauet.
3: Sadio Mané (Liverpool)
Senegaleseren er ikke den bedste kantspiller i Liverpool, hvilket siger en hel del om Anfield-klubbens offensiv. Havde det svært i sidste sæson, men har i denne sæson scoret fem mål i ni kampe.
2: Mohamed Salah (Liverpool)
En af de mest formstærke spillere i verden lige nu. Egypteren scorede for nyligt et genialt mål imod Manchester City, og har indledt sæsonen med ni mål og tre assister i ni kampe.
1: Lionel Messi (Paris Saint-Germain)
En spiller, der ikke behøver en længere beskrivelse. Messi har ikke fået den mest flyvende start i Paris, men må dog stadig siges at være den stærkeste i verden på sin position.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
