Efter to sæsoner med blandet succes i Manchester United er Rasmus Højlund tilbage i Serie A, hvor den danske landsholdsstjerne i aften kan se frem til en stor kamp, når Napoli gæster San Siro i en dyst mod AC Milan.
Forud for braget har Rasmus Højlund givet et interview til avisen La Repubblica, hvor den danske Napoli-frontløber igen fremhæver Cristiano Ronaldo som sit helt store idol.
– På globalt niveau er de bedste i mine øjne Cristiano Ronaldo, Haaland, Lewandowski og Gyökeres, lyder det fra Rasmus Højlund, der herefter rangerer sig selv som den fjerdebedste angriber i den italienske liga:
– I Serie A peger jeg på Lukaku, Vlahovic, Lautaro Martinez og så mig, Rasmus.
Skandinavisk dominans
I interviewet bliver Rasmus Højlund også spurgt, hvorfor der lige nu er så mange skandinaviske angribere blandt verdenseliten.
– Vi har altid haft naturlige fysiske kvaliteter, og i dag er fysik vigtigere og vigtigere for os. I løbet af de seneste 20 år har vi haft nogle glimrende akademier, der har produceret mange forrygende spillere, især i angrebet.
– Jeg nævnte Haaland og Gyökeres, men der er også Sørloth, Isak og Harder. Hårdt arbejde betaler sig altid; se bare på de skandinaviske landshold, de er alle på et højt niveau, lyder det fra Rasmus Højlund.

Højlund har fået en god start i Napoli (Foto: Alamy).
Har særligt ritual
Rasmus Højlund bliver også spurgt, hvordan han har oplevet sin første tid i det sydlige Italien.
– Der er en speciel fodboldkultur her. Jeg mærkede det øjeblikkeligt, da jeg kom til Napoli for første gang som modstander, med Atalanta. Fansene var vilde og passionerede, hvilket gør dem anderledes fra andre.
– Det er i sandhed en smuk by, og det samme er klimaet. Men først og fremmest har jeg fundet en familieatmosfære her, hvilket er det, jeg havde brug for på nuværende tidspunkt i min karriere. Min plan er at falde til og blive accepteret, siger Rasmus Højlund, der også bliver spurgt, om han har et overtroisk ritual:
– Før jeg træder ind på banen, kigger jeg op på stjernerne og beder, og jeg spørger om hjælp fra min bedstemor Bodil. Hun gik bort for seks år siden. Jeg søger hendes vejledning og en lille smule held.
Det er i aften klokken 20.45, at AC Milan og Napoli mødes i Serie A.
Kampen vises på TV 2 Sport X og TV 2 Play.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED