Luka Modric skiftede i 2012 fra Tottenham til Real Madrid, men allerede året forinden var kroaten tæt på at forlade White Hart Lane.
Det afslører Real Madrid-stjernen nu i sin kommende selvbiografi, som den engelske avis The Guardian bringer i serialiseret form i disse dage.
Mødtes på den franske riviera
I sin selvbiografi afslører Modric således, at han i sommeren 2011 mødtes med Chelsea-ejer Roman Abramovic på russerens luksuriøse yacht.
– Det hele var meget spændende. Vi blev mødt af omtrent 20 personer, der så ud til at være sikkerhedsfolk, da vi ankom til båden. Det gik hurtigt og det var velorganiseret. Lige da vi havde sat os ned i en af de komfortable sofaer, dukkede Abramovich op, lyder det fra Modric i bogen.
– Under vores møde på den franske riviera gav han mig et indtryk af, at han var en afslappet og lidt mystisk person. Han lagde ikke skjul på sin hensigt. Han sagde: ‘Vi ved, at du er en kvalitetsspiller. Jeg vil gerne have, at du skifter til Chelsea.’
– Min følelse var, at tiden var kommet til et skifte. Jeg ønskede at spille om trofæer og at vinde titler, og jeg følte, at det ikke ville ske, hvis jeg blev i Tottenham. Jeg ønskede at komme til en mere ambitiøs klub. ‘Tror du, at Tottenham vil modsætte sig en transfer? Vil de kæmpe imod?’ spurgte Abramovich. ‘Jeg tror, at forhandlingerne bliver vanskelige,’ svarede jeg, for jeg vidste, at de to klubber ikke var på god fod.
Bitter Spurs-boss
I sidste ende valgte Tottenham at afvise Chelsea.
– Jeg vendte tilbage til London efter sommerferien, og mødtes med bestyrelsesformanden (Daniel Levy, red.). Der var ingen bandeord eller fornærmelser, som medierne ellers skrev. Men samtalen var anspændt. Han skældte mig ud, fordi jeg havde meldt offentligt ud, at jeg ønskede at skifte klub. Og han gentog, at Tottenham ikke havde til hensigt om at sælge, uanset prisen.
Året efter endte Tottenham dog med at sige ja tak til Real Madrids bud på 260 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
