Revser Dreyer og co.: De lovede noget helt andet

Anders Dreyer forlod sammen med fem andre holdkammerater Rubin Kazan tidligere på året, men de havde ifølge klubben lovet noget helt andet.



I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine tillod FIFA, at udenlandske spillere i russiske klubber måtte tegne kontrakter med andre arbejdsgivere frem til sommer.

Den mulighed benyttede Anders Dreyer sig af, da han forlod Rubin Kazan til fordel for FC Midtjylland. Det samme gjorde hans fem holdkammerater Hwang In Bum, Khvicha Kvaratskhelia, Sead Khakshabanovich, Filip Uremovich og Silvie Begich også.

Det er til trods for, at de ifølge klubbens administrerende direktør, Rustem Saimanov, lovede noget helt andet.

– Vi samlede spillerne, og forsøgte at overbevise dem om, at alle lønninger ville komme til tiden. Der er ingen problemer, alt er roligt her i landet. Lad os færdiggøre sæsonen sammen, og så kan vi snakke om det.

– Spillerne sagde, at de ikke ville forlade, men at de istedet ville blive. Så pakkede de bare sammen og forlod. En af dem ringede bare, og sagde: “Jeg er smuttet”, siger en utilfreds Saimanov på et pressemøde, skriver sportrbc.ru ifølge RIA Novosti.

Klubben var ellers godt igang med forberedelserne til den netop afsluttede sæson, da flere af klubbens profiler forlod Rubin Kazan. Det har sidenhen udmyntet sig i en højst overraskende nedrykning.

Danske Oliver Abildgaard var en af udlændingene i Rubin Kazan, der valgte at blive i klubben. Anders Dreyers fremtid er endnu uvis, hvilket han også selv satte ord på, da Superliga-sæsonen sluttede søndag med sølvmedaljer.

24-årige Dreyer har kontrakt med den russiske klub frem til 2026. De hentede ham i FC Midtjylland sidste sommer.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Supercomputer: Her er VM-finalen

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tunesien – Holland

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Schweiz – Canada

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skotland – Brasilien

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny bejler til dansk guldfugl

Åbner op for sommertransfer

Bosnien-Hercegovina – Qatar

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tjekkiet – Mexico