Revser Dreyer og co.: De lovede noget helt andet

Anders Dreyer forlod sammen med fem andre holdkammerater Rubin Kazan tidligere på året, men de havde ifølge klubben lovet noget helt andet.



I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine tillod FIFA, at udenlandske spillere i russiske klubber måtte tegne kontrakter med andre arbejdsgivere frem til sommer.

Den mulighed benyttede Anders Dreyer sig af, da han forlod Rubin Kazan til fordel for FC Midtjylland. Det samme gjorde hans fem holdkammerater Hwang In Bum, Khvicha Kvaratskhelia, Sead Khakshabanovich, Filip Uremovich og Silvie Begich også.

Det er til trods for, at de ifølge klubbens administrerende direktør, Rustem Saimanov, lovede noget helt andet.

– Vi samlede spillerne, og forsøgte at overbevise dem om, at alle lønninger ville komme til tiden. Der er ingen problemer, alt er roligt her i landet. Lad os færdiggøre sæsonen sammen, og så kan vi snakke om det.

– Spillerne sagde, at de ikke ville forlade, men at de istedet ville blive. Så pakkede de bare sammen og forlod. En af dem ringede bare, og sagde: “Jeg er smuttet”, siger en utilfreds Saimanov på et pressemøde, skriver sportrbc.ru ifølge RIA Novosti.

Klubben var ellers godt igang med forberedelserne til den netop afsluttede sæson, da flere af klubbens profiler forlod Rubin Kazan. Det har sidenhen udmyntet sig i en højst overraskende nedrykning.

Danske Oliver Abildgaard var en af udlændingene i Rubin Kazan, der valgte at blive i klubben. Anders Dreyers fremtid er endnu uvis, hvilket han også selv satte ord på, da Superliga-sæsonen sluttede søndag med sølvmedaljer.

24-årige Dreyer har kontrakt med den russiske klub frem til 2026. De hentede ham i FC Midtjylland sidste sommer.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

AaB spiller sig på førstepladsen

Lyngby BK – AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tottenham-flop i stor transfer

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Nærmer sig vild FCK-præstation

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt