Revser Dreyer og co.: De lovede noget helt andet

Anders Dreyer forlod sammen med fem andre holdkammerater Rubin Kazan tidligere på året, men de havde ifølge klubben lovet noget helt andet.



I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine tillod FIFA, at udenlandske spillere i russiske klubber måtte tegne kontrakter med andre arbejdsgivere frem til sommer.

Den mulighed benyttede Anders Dreyer sig af, da han forlod Rubin Kazan til fordel for FC Midtjylland. Det samme gjorde hans fem holdkammerater Hwang In Bum, Khvicha Kvaratskhelia, Sead Khakshabanovich, Filip Uremovich og Silvie Begich også.

Det er til trods for, at de ifølge klubbens administrerende direktør, Rustem Saimanov, lovede noget helt andet.

– Vi samlede spillerne, og forsøgte at overbevise dem om, at alle lønninger ville komme til tiden. Der er ingen problemer, alt er roligt her i landet. Lad os færdiggøre sæsonen sammen, og så kan vi snakke om det.

– Spillerne sagde, at de ikke ville forlade, men at de istedet ville blive. Så pakkede de bare sammen og forlod. En af dem ringede bare, og sagde: “Jeg er smuttet”, siger en utilfreds Saimanov på et pressemøde, skriver sportrbc.ru ifølge RIA Novosti.

Klubben var ellers godt igang med forberedelserne til den netop afsluttede sæson, da flere af klubbens profiler forlod Rubin Kazan. Det har sidenhen udmyntet sig i en højst overraskende nedrykning.

Danske Oliver Abildgaard var en af udlændingene i Rubin Kazan, der valgte at blive i klubben. Anders Dreyers fremtid er endnu uvis, hvilket han også selv satte ord på, da Superliga-sæsonen sluttede søndag med sølvmedaljer.

24-årige Dreyer har kontrakt med den russiske klub frem til 2026. De hentede ham i FC Midtjylland sidste sommer.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Emre Mor færdig

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Et markant problem for Silkeborg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Horsens kommer tættere på oprykning