I omkring 20 år har John Sivebæk været fodboldagent, og i de seneste syv har det været som en af ejerne af virksomheden Pro XI. Men nu er EM-vinderen fra 1992 færdig i firmaet, skriver Ekstra Bladet.
Sivebæk er blevet købt ud af selskabet og fortsætter i stedet med sit eget, Sivebæk Sports Management. Han slår dog over for avisen fast, at han stadig kommer til at samarbejde med sine nu tidligere medejere, som i stedet har flyttet fokus mere entydigt på hovedstadsområdets mest talentfulde spillere.
I stedet for Sivebæk er Antoni Alexandrakis, der blandt andre er agent for Emiliano Marcondes, kommet ind i ejerkredsen hos Pro XI, mens Vejle-baserede Sivebæk altså kører solo.
– Der er ikke noget dramatik i det. Vi skal forhåbentlig stadig lave nogle ting sammen, men John kører sit eget derovre nu, og vi kører vores. Det er der ikke så meget hokuspokus i det, siger Michael Johansen til Ekstra Bladet.
Ifølge avisen er trækket en del af kampen om de bedste spillere i hovedstadsområdets gunst. John Sivebæk er aktuelt Frederik Rønnows agent, men Ekstra Bladet mener at vide, at den aftale udløber til nytår, og at Rønnow ventes at skifte agent.
Senest har lydt, at Nottingham Forest, der også var ude efter Rønnow i sommer, har tænkt sig at prøve at købe Brøndby IF-målmanden igen til januar.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
MEDIE
