Rønnow-agenten Sivebæk går solo med sin agentvirksomhed

John Sivebæk har de seneste syv år drevet agentfirmaet Pro XI sammen med først Michael Johansen og siden også Niclas Jensen. Nu er Frederik Rønnows agent dog blevet købt ud.



I omkring 20 år har John Sivebæk været fodboldagent, og i de seneste syv har det været som en af ejerne af virksomheden Pro XI. Men nu er EM-vinderen fra 1992 færdig i firmaet, skriver Ekstra Bladet.

Sivebæk er blevet købt ud af selskabet og fortsætter i stedet med sit eget, Sivebæk Sports Management. Han slår dog over for avisen fast, at han stadig kommer til at samarbejde med sine nu tidligere medejere, som i stedet har flyttet fokus mere entydigt på hovedstadsområdets mest talentfulde spillere.

I stedet for Sivebæk er Antoni Alexandrakis, der blandt andre er agent for Emiliano Marcondes, kommet ind i ejerkredsen hos Pro XI, mens Vejle-baserede Sivebæk altså kører solo.

– Der er ikke noget dramatik i det. Vi skal forhåbentlig stadig lave nogle ting sammen, men John kører sit eget derovre nu, og vi kører vores. Det er der ikke så meget hokuspokus i det, siger Michael Johansen til Ekstra Bladet.

Ifølge avisen er trækket en del af kampen om de bedste spillere i hovedstadsområdets gunst. John Sivebæk er aktuelt Frederik Rønnows agent, men Ekstra Bladet mener at vide, at den aftale udløber til nytår, og at Rønnow ventes at skifte agent.

Senest har lydt, at Nottingham Forest, der også var ude efter Rønnow i sommer, har tænkt sig at prøve at købe Brøndby IF-målmanden igen til januar.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’