Ronaldo: Min liga er bedre end Messis

Cristiano Ronaldo kommer med en stikpille til sin gamle rival Lionel Messi, der netop er skiftet til MLS.



Selv om de ikke længere har mulighed for at møde hinanden på klubplan, så består rivaliseringen mellem to af den moderne fodboldæras største stjerner.

Dagen efter Lionel Messis skifte fra PSG til amerikanske Inter Miami i MLS kommer Cristiano Ronaldo med en stikpille til den nylige verdensmester.

– Europa har mistet en masse kvalitet. Den eneste, der stadig er en af de bedste, er Premier League. Den spanske liga har mistet sin kvalitet, den portugisiske er ikke i toppen, og den tyske har også mistet en masse kvalitet. USA's? Nej, det saudiarabiske mesterskab er meget bedre, siger Cristiano Ronaldo til den portugisiske avis A Bola.

Han var selv én af de første fra Europa til at tilslutte sig en klub i Saudi-Arabien tidligere i år efter skiftet fra Manchester United til Al-Nassr.

Siden er en række andre stjernespillere som Karim Benzema, N'Golo Kante og Roberto Firmino fulgt efter.

Det har fået nogle til at frygte for de europæiske ligaers fremtidige tiltrækningskraft.

For Cristiano Ronaldo bliver det i hvert fald ikke aktuelt med et retur til det kontinent, hvor han har banket mål ind på stribe for klubber som Juventus og Real Madrid.

– At vende tilbage til Europa er ikke længere en mulighed for mig. Jeg er allerede 38,5 år og … det er bare ikke det værd, lyder det fra Cristiano Ronaldo.

Tilsyneladende forventer han yderligere, at migreringen fra Europa til Saudi-Arabien blot lige er begyndt.

– Om et år vil flere og flere spillere være kommet til Saudi-Arabien. Om et år kommer den saudiarabiske liga til at overhale den tyrkiske og den hollandske, siger Cristiano Ronaldo.

Kommentarerne faldt efter en venskabskamp før sæsonstarten, hvor Ronaldos Al-Nassr tabte 0-5 til spanske Celta Vigo.

Al-Nassr blev for nylig ramt med et forbud mod at registrere nye spillere af Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) på grund af en for høj gæld.

/ritzau/Reuters



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-stjerne med stor donation

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Alle taler om dem!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Presset Frank: Her er vores store problem

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Et frygteligt scenarie

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Du har udstråling som tagpap

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Henter dansker – får god pakke

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM