Ronaldo forbyder sin mor at se visse kampe

Cristiano Ronaldo mistede sin far som ung, og det er en af årsagerne til, at den portugisiske superstjerne har givet sin mor et forbud mod at se visse af hans kampe.



Cristiano Ronaldo er vendt tilbage til Premier League, og forud for comebacket på Old Trafford har portugiseren haft en samtale med den britiske tv-personlighed Piers Morgan. 

I interviewet har den hjemvendte Manchester United-stjerne blandt andet afsløret, at han har givet sin mor, Dolores Aveiro, et forbud mod at se visse af hans kampe. 

– Hun må ikke se de store kampe. Jeg har sagt til hende: ‘Hør her, jeg har ikke en far længere. Jeg vil ikke også miste min mor, så du kommer ikke til at se kvartfinaler, semifinaler eller finaler’, lyder det således fra Ronaldo i interviewet, som Daily Mail har bragt. 

Bliver for nervøs
Ifølge Daily Mail er årsagen til forbuddet, at Dolores Aveiro under sin søns vigtigste kampe tidligere har nået et spændingsniveau, hvor tingene er kommet ud af kontrol. 

– Hun er nu hans største fan, og Dolores bliver så nervøs, når Cristiano spiller, at han har været nødt til at forbyde hende at tage til vigtige kampe, efter at hun to gange er besvimet på stadion. En af gangene smadrede hun sine tænder i faldet, lyder det således fra Daily Mail. 

I interviewet forklarer Cristiano Ronaldo samtidig, at han føler, at han aldrig nåede at lære sin far at kende 100 procent, fordi faderen ‘altid var beruset’. Faderen endte med at dø af leverkomplikationer som et resultat af alkoholisme. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul