Så mange år får Pep Biel i Olympiakos

FC København er meget tæt på at sende Pep Biel til Olympiakos, og han skriver under på en lang kontrakt med det græske storhold.



Pep Biel er meget tæt på at tage afsked med FC København og Superligaen til fordel for Olympiakos.

Det kunne transferjournalisten Matteo Moretto skrive som den første tirsdag aften på Twitter. Siden fulgte flere danske medier trop, og Tipsbladet har også fået bekræftet samme historie, ligesom vi kunne fortælle om en årsløn på 7,5 millioner kroner.

Spanieren skriver under på en aftale for de kommende fire år kan Tipsbladet erfare. Medier i Grækenland melder også om en aftale frem til sommeren 2026.

Pep Biel har det seneste halvandet år udviklet sig til en stor profil i Superligaen efter en tvivlsom start, hvor han brugte lang tid på at finde fodfæste i dansk fodbold.

Sidste sæson var vel sagtens hans bedste med 18 mål og 15 assists i alle turneringer. I denne sæson er han blot fortsat med seks mål i syv Superliga-kampe som FCK's spidsangriber.

Fremover skal Andreas Cornelius overtage rollen helt i front for klubben, da han er på vej til Danmark for at færdiggøre de sidste detaljer.

Selvom Pep Biel på det seneste har været FCK's frontangriber, så er han oprindeligt offensiv midtbanespiller, men fodboldekspert på TV3 Sport, Allan Kuhn, forestiller sig, at man kigger på nye spillere til andre steder på banen. Det kan du læse om HER.

I Olympiakos bliver Pep Biel holdkammerater med Philip Zinckernagel, som skiftede til den græske klub tidligere på sommeren fra Watford.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg