NORWICH (Tipsbladet): – Jeg havde forventet, at han ville skifte til en endnu større klub.
Sådan lød det fra Norwich-træner Johannes Hoff Thorup, efter den engelske klub købte Oscar Schwartau i Brøndby.
Men danskeren og klubledelsen lykkedes alligevel med det, der syntes umuligt. Oscar Schwartau er skiftet til Norwich på en kontrakt til sommeren 2028.
I et interview med Tipsbladet fortæller Johannes Hoff Thorup, hvordan Oscar Schwartau endte i Norwich.
Er det for meget at tænke, at du måske har haft en finger med i spillet om at bringe dem til Norwich?
– Det er nok ikke forkert at sige, at jeg har haft noget at skulle have sagt, hvad det angår, siger Johannes Hoff Thorup med et stort smil og fortsætter:
– Oscar er en speciel case, for han er en, han har fulgt i mange år. Han var en, da jeg var i Nordsjælland, som vi også fulgte for at se, om det kunne være en mulighed at bringe ham til Nordsjælland. Det var det så ikke, for han tog til Brøndby, hvor han gjorde det godt og blev for dyr til Nordsjælland.
– Så opstod der så en mulighed, og han passer enormt godt ind i den strategi, som vi har lagt her, og det vi gerne vil som klub. Han er en spiller, som kan bidrage nu, men som i den grad kan bidrage om et års tid. Han er en spiller, som vi kan se udvikle sig til at kunne begå sig på næste niveau. Så da det var en mulighed, var jeg bestemt inde over, siger Norwich-træneren.
Men hvordan ”opstår en mulighed”? Det forsøger Johannes Hoff Thorup her at forklare:
– Vi fulgte jo med, ligesom alle andre gjorde, og vi kunne se, at der var nogle kontraktforhandlinger, der trak ud, og så rakte vi ud til hans bagland for at høre, hvad der var af muligheder, og så skulle vi selvfølgelig også række ud til en klub, inden vi begyndte at gå for langt med det.
– Men Oscar var interesseret i at prøve noget nyt, og det var det, der åbnede døren for det her. Da vi så fortalte om projektet, og hvor vi så ham i det her, og der er selvfølgelig to danske trænere, han kunne komme over til, så var han heldigvis interesseret. Profilen på ham er lige præcis det, vi efterspørger.
Var han svær at overtale?
– Jamen jeg ved ikke, om han skulle overtales, men det, der var svært for ham, var at tage et skridt ud, for Brøndby er en stor klub i Danmark, og det er en god klub, der gør rigtig mange gode ting, men jeg tror, han var kørt lidt fast. Han havde stadig en stor kærlighed til klubben, og han kunne godt se sig selv og ønske, at han kunne slå igennem i Brøndby, men han kunne godt realistisk se, at det ikke kom til at ske lige foreløbigt, så han manglede nogle nye græsgange og noget nyt input, men jeg tror ikke, det var en let beslutning for ham, siger Johannes Hoff Thorup.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har hentet endnu en dansker
Oscar Schwartau er ikke den eneste dansker, der denne sommer er skiftet til Norwich.
Anis Ben Slimane, som Johannes Hoff Thorup kender bedre end de fleste, skulle prøve noget nyt, og så stod Norwich klar med åbne arme, fortæller Hoff Thorup.
– Da vi fandt ud af, at Anis er var lidt i klemme i Sheffield, og havde en mulighed for at kunne tage afsted, så var det selvfølgelig også noget, der begyndte at være interessant for os.
– Så han var ikke en, der var på tegnebrættet, da vi startede transfervinduet, fordi vi egentlig troede, han var veletableret i Sheffield, og var en spiller, som de ville bruge i denne her sæson, for så havde det ikke været en mulighed for os, siger Hoff Thorup, der har kendt Anis Slimane i mange år.
– Jeg kender Anis fra endnu tidligere end Superligaen, som U14-træner i AB. Så det er også et kendskab, der går forholdsvis langt tilbage. Jeg kender ham som person, og jeg ved, han er en super person. Hårdtarbejdende, professionel og en dygtig fodboldspiller, fortæller den 35-årige træner.
Artiklen fortsætter under billedet.
Flere danskere kan komme til
Norwich tæller allerede fem danskere: Johannes Hoff Thorup, Glen Riddersholm, Jacob ’Lungi’ Sørensen, Oscar Schwartau og Anis Ben Slimane.
Men flere kan være på vej, fortæller Johannes Hoff Thorup.
– Det er jo ikke nogen hemmelighed, at jeg stadig følger med i den danske Superliga, og jeg prøver at se, så meget jeg kan. Jeg har selvfølgelig et stor kendskab til spillere, der har begået sig i den danske Superliga.
– Så det er ikke nogen hemmelighed, at vi kigger i det marked også, for der er mange unge og dygtige danske spillere. Jeg synes også stadig, at vi godt kan tillade sig at sige, at Anis er en ung eller halvung dansk spiller.
– Så det er interessant for os, og det er et marked, vi bliver ved med at kigge i. Til syvende og sidst vil det være kvaliteten, der afgør det og ikke passet. Men det er et marked, vi holder øje med, fortæller Johannes Hoff Thorup.
Hoff Thorup har skrevet en treårig kontrakt i Norwich. Det samme gælder Glen Riddersholm.
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste def. midtbanespillere
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
AVIS
Intet aftryk!
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
I svime over Oscar Schwartau
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
