Der er opstået en ophedet debat om agentregler i dansk fodbold, efter der søndag i sidste uge blev indført nye regler på området.
Det vækker opsigt, at DBU indfører en standardaftale for dobbeltrepræsentation, den praksis, hvor den samme agent repræsenterer en spiller og en købende klub.
Dobbeltrepræsentation er kommet under beskydning, fordi der kan opstå interessekonflikter, hvor en agent kan have et langt større forretningssamarbejde med en klub end med den spiller, han eller hun skal repræsentere.
I praksis er det altså tilladt, at en spillers agent i forbindelse med et skifte til en ny klub også får betaling fra den klub, der køber spilleren, hvilket potentielt kan skabe usikkerhed om, hvilken part agenten strækker sig længst for i en forhandlingssituation.
Læs mere om DBU’s nye agentregler her
FIFA’s intention med de nye regler har blandt andet været at begrænse dobbeltrepræsentation og skabe mere åbenhed.
Og at dobbeltrepræsentation overhovedet er tilladt ærgrer Spillerforeningens vicedirektør og senior spillerrådgiver Allan Reese.
– Vi er imod dobbeltrepræsentation. Vi havde gerne set, at det blev gjort ulovligt. Det er helt åbenlyst ikke en fordel for spilleren, da agenten så helt lovligt kan tjene andre interesser end spillerens i en handel. Og det vil ofte være umuligt for spilleren at gennemskue, hvordan og hvornår agenten tjener klubbens interesser, hvornår agenten tjener spillerens interesser, eller hvornår agenten blot tjener egne interesser.
– Når man så samtidig tager højde for, at agenten i sådanne handler agerer som professionel part hele tiden, mens spilleren måske kun oplever den slags klubskifter nogle få gange i løbet af sin karriere, stiller det spilleren i en dårlig situation, siger Allan Reese til Tipsbladet.
Reese og Spillerforeningen hilser det velkomment, at en standardaftale for dobbeltrepræsentation kommer i form af en trepartsaftale, når den type samarbejdsaftaler, som Spillerforeningen altså finder dybt problematisk, er så udbredt, som den er i dansk fodbold.
Men at en aftale om dobbeltrepræsentation mellem en spiller og en potentiel købende klub kan løbe i to år giver ingen som helst mening for Allan Reese.
– Vi anser det for meget uhensigtsmæssigt, at en dobbelt repræsentationsaftale kan løbe i op til to år. Det er i vores øjne useriøst at indgå trepartsaftale, som løber i to år med hensigt om, at spilleren skal skifte til den pågældende klub inden for disse to år.
– Vi ser gerne, at når dobbeltrepræsentation helt undtagelsesvist giver mening, skal løbetiden på en sådan aftale være begrænset af ‘lukkedagen for indeværende transfervindue’, hvis den indgås i et transfervindue. Hvis aftalen indgås uden for et transfervindue, så skal den begrænses af ‘lukkedagen for næstkommende transfervindue’, siger Allan Reese.
– Man kunne bestemt også med fordel forbyde dobbeltrepræsentationsaftaler, når spilleren er under 18 år, siger Allan Reese.
– Vi anerkender, at FIFA har en meget stor opgave med at få lavet agentregler, som gælder i hele verden, men over tid er der blevet taget bedre og bedre hånd om de mindreårige. Der er stadig store udfordringer og nogle uklarheder, og vi havde da absolut gerne set – og mener det ville være naturligt – at Spillerforeningen er nævnt med navn og telefonnummer i den danske repræsentationsaftales Appendiks A, så man som ny i branchen, både spillere og forældre, havde et sted at række ud til, når eller hvis man gerne vil vide mere om vilkårene i branchen, siger Allan Reese.
DBU er blevet forelagt kritikken af de nye agent- og transferregler.
I de seneste dage og uger har England, Tyskland og til dels Frankrig og Italien udsat indførelsen af de nye agentregler fra FIFA på grund af sagsanlæg fra agentfirmaer og usikkerhed om, hvordan reglerne fra FIFA bedst bliver integreret i de nationale regler.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
United overvejer disse fem managers
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
OB – FC København
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Farzam: En gave for FC København
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
