Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Hærværk, uro og ulovligt budskab på tribunen i Reykjavik koster Brøndby en bøde på i alt 25.000 euro.



Brøndby er blevet tildelt bøder for i alt 25.000 euro på grund af fansenes opførsel til en udekamp mod islandske Vikingur for to uger siden i Conference League-kvalifikationen.

Det fremgår af et referat fra et møde i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) disciplinærinstans.

Beløbet svarer til cirka 187.000 kroner.

På banen tabte Brøndby med 0-3 til det undertippede hjemmehold, og det var formentlig medvirkende til, at en del af de medrejsende fans så rødt.

Et dusin fans gik blandt andet sammen om at vælte en mobil toiletvogn, og en stribe fans havnede også i konfrontation med stadionvagterne.

Af Uefas afgørelse fremgår det, at Brøndby straffes med en bøde på 5000 euro for beskadiget interiør – herunder formentlig toiletvognen – og 10.000 euro for uroligheder på tribunen.

Dertil kommer yderligere 10.000 euro i bøde for at “sende et budskab, der ikke er egnet til en sportsbegivenhed”. I referatet er der ikke yderligere oplysninger om budskabet.

Allerede dagen efter kampen i Reykjavik var Brøndby-direktør Ole Palmå ude at tage afstand fra fansenes opførsel.

– I forbindelse med kampen i aftes i Reykjavik blev der begået hærværk, og der var ballade blandt en mindre gruppe fans. Det er naturligvis helt uacceptabelt. Vi er klar over, at der kan være frustrationer i spil efter sådan en kamp. Men det må ikke kamme over.

– Vi er nu i færd med at få det fulde overblik over, hvad der er sket på stadion i forbindelse med kampen. Nu ser vi det videomateriale igennem, vi har og får til rådighed med henblik på at kunne identificere og udpege de skyldige, der herefter står til en karantæne, meddelte Palmå i et skriftlig svar.

Sportsligt formåede Brøndby at spille sig videre fra dobbeltopgøret mod Vikingur på trods af det store nederlag i Reykjavik.

Torsdag spillede Brøndby 0-0 ude mod franske Strasbourg i det første af to opgør i den afgørende kvalifikationsrunde.





LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her kan du se Mexico mod Sydafrika



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte