Sasho Petrovski er sporløs

Året er….2002…og Sasho Petrovski har med sit hattrick været stærkt medvirkende til at sænke Esbjerg fB med hele 6-0 på Viborg Stadion. Det var dengang, at Esbjerg i dén grad havde et Viborg-kompleks, og Søren Frederiksen med to, samt Michael Gravgaard med en enkelt pind, fuldfører lussingen. Sasho Petrovski kom til Viborg og dansk fodbold…



Året er….2002…og Sasho Petrovski har med sit hattrick været stærkt medvirkende til at sænke Esbjerg fB med hele 6-0 på Viborg Stadion. Det var dengang, at Esbjerg i dén grad havde et Viborg-kompleks, og Søren Frederiksen med to, samt Michael Gravgaard med en enkelt pind, fuldfører lussingen.

Sasho Petrovski kom til Viborg og dansk fodbold i sommeren 2001 som totalt ukendt. Men australieren med de makadonske rødder skulle snart vise sig som en skarp makker til Søren Frederiksen fremme i forreste linje hos de grønne fra domkirkebyen.

Det første mål faldt den 9. september i en hjemmekamp mod lokalrivalerne Silkeborg, i en kamp som Viborg vandt med 2-0. Herefter faldt målene med jævne mellemrum efteråret ud og videre i foråret. Sasho Petrovski nåede op på 11 træffere i alt i sin første sæson for Viborg.

Angrebsmakkeren fra dengang, Søren Frederiksen, husker tilbage på Sasho Petrovski med glæde.

“Jeg husker ham som en fremragende boksspiller, som var pågående og aggressiv i sit spil. Han var også god med hovedet og ret målfarlig. Så havde han også et godt fighterhjerte og kæmpede godt for det, både i angrebet og forsvaret.”

Nedtur

Med Petrovskis start i klubben og holdkammeraternes ros, skulle man jo tro, at fremtiden så lys ud for australieren, men fra sæsonen 2002/03 gik det så småt nedad bakke. Hattricket mod Esbjerg, han som nævnt i indledningen scorede, var faktisk den eneste kamp i sæsonen, hvor Sasho Petrovski kom på måltavlen.

I sæsonen efter, 2003/04, startede Sasho Petrovski ikke inde en eneste gang, men fik dog scoret to mål i løbet af sine ti indhop frem til vinterpausen, hvor samarbejdet med Viborg ophørte.

“Han tog hjem til Australien, fordi han til sidst ikke fik så meget spilletid hos os. Det er svært at sige, hvorfor han aldrig helt slog igennem, for som sagt syntes jeg, at han var god, men der var jo også konkurrence om pladserne,” siger Søren Frederiksen, der i øvrigt husker Sasho Petrovski som en stille og rolig fyr uden for banen.

Op igen

Hjemme i kænguru-landet genfandt nu 32-årige Sasho Petrovski hurtigt sin målfarlighed og scorede syv mål i 15 kampe for Paramatta Power. Det var dengang, den bedste australske række hed National Soccer League. Men så gik ligaen rabundus, og det australske fodboldforbund lancerede i stedet den nye A-League i 2005. Efter et par korte ophold hos mindre klubber havnede Petrovski i A-League hos den nye storklub Sydney FC, som satsede stort og blandt andet hentede Dwight Yorke fra Blackburn i England.

Sasho Petrovski var kun én dag fra at score det første hattrick i A-League, da han sendte tre kolde i kassen mod Central Coast Mariners 5. november 2005. Dagen forinden havde en anden spiller gjort det samme. Måske var det på grund af hattricket i denne kamp, at Mariners fik øjnene op for Petrovski, for i hvert fald er angriberen netop skiftet fra Sydney til Mariners her i februar 2007.

Sasho Petrovskis gamle træner i Sydney FC, den tyske legende Pierre Littbarski, forsøgte endda at lokke ham til sin japanske 2. divisionsklub Avispa Fukuoka inden da, men den handel faldt igennem, da japanerne havde opfyldt deres udlændingekvote.

Navn: Sasho Petrovski
Født: 5. marts 1975
Fødested: Bankstown, Australien
Klubkarriere:
1998-01: Wollongong Wolves (73 kampe/40 mål)
2001-03: Viborg FF (53 kampe/16 mål)
2003-04: Paramatta Power (15 kampe/7 mål)
2005-07: Sydney FC (43 kampe/14 mål)
2007-?: Central Coast Mariners



Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

– Det vil være fuldstændigt magisk

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’