Året er….2002…og Sasho Petrovski har med sit hattrick været stærkt medvirkende til at sænke Esbjerg fB med hele 6-0 på Viborg Stadion. Det var dengang, at Esbjerg i dén grad havde et Viborg-kompleks, og Søren Frederiksen med to, samt Michael Gravgaard med en enkelt pind, fuldfører lussingen.
Sasho Petrovski kom til Viborg og dansk fodbold i sommeren 2001 som totalt ukendt. Men australieren med de makadonske rødder skulle snart vise sig som en skarp makker til Søren Frederiksen fremme i forreste linje hos de grønne fra domkirkebyen.
Det første mål faldt den 9. september i en hjemmekamp mod lokalrivalerne Silkeborg, i en kamp som Viborg vandt med 2-0. Herefter faldt målene med jævne mellemrum efteråret ud og videre i foråret. Sasho Petrovski nåede op på 11 træffere i alt i sin første sæson for Viborg.
Angrebsmakkeren fra dengang, Søren Frederiksen, husker tilbage på Sasho Petrovski med glæde.
“Jeg husker ham som en fremragende boksspiller, som var pågående og aggressiv i sit spil. Han var også god med hovedet og ret målfarlig. Så havde han også et godt fighterhjerte og kæmpede godt for det, både i angrebet og forsvaret.”
Nedtur
Med Petrovskis start i klubben og holdkammeraternes ros, skulle man jo tro, at fremtiden så lys ud for australieren, men fra sæsonen 2002/03 gik det så småt nedad bakke. Hattricket mod Esbjerg, han som nævnt i indledningen scorede, var faktisk den eneste kamp i sæsonen, hvor Sasho Petrovski kom på måltavlen.
I sæsonen efter, 2003/04, startede Sasho Petrovski ikke inde en eneste gang, men fik dog scoret to mål i løbet af sine ti indhop frem til vinterpausen, hvor samarbejdet med Viborg ophørte.
“Han tog hjem til Australien, fordi han til sidst ikke fik så meget spilletid hos os. Det er svært at sige, hvorfor han aldrig helt slog igennem, for som sagt syntes jeg, at han var god, men der var jo også konkurrence om pladserne,” siger Søren Frederiksen, der i øvrigt husker Sasho Petrovski som en stille og rolig fyr uden for banen.
Op igen
Hjemme i kænguru-landet genfandt nu 32-årige Sasho Petrovski hurtigt sin målfarlighed og scorede syv mål i 15 kampe for Paramatta Power. Det var dengang, den bedste australske række hed National Soccer League. Men så gik ligaen rabundus, og det australske fodboldforbund lancerede i stedet den nye A-League i 2005. Efter et par korte ophold hos mindre klubber havnede Petrovski i A-League hos den nye storklub Sydney FC, som satsede stort og blandt andet hentede Dwight Yorke fra Blackburn i England.
Sasho Petrovski var kun én dag fra at score det første hattrick i A-League, da han sendte tre kolde i kassen mod Central Coast Mariners 5. november 2005. Dagen forinden havde en anden spiller gjort det samme. Måske var det på grund af hattricket i denne kamp, at Mariners fik øjnene op for Petrovski, for i hvert fald er angriberen netop skiftet fra Sydney til Mariners her i februar 2007.
Sasho Petrovskis gamle træner i Sydney FC, den tyske legende Pierre Littbarski, forsøgte endda at lokke ham til sin japanske 2. divisionsklub Avispa Fukuoka inden da, men den handel faldt igennem, da japanerne havde opfyldt deres udlændingekvote.
Navn: Sasho Petrovski
Født: 5. marts 1975
Fødested: Bankstown, Australien
Klubkarriere:
1998-01: Wollongong Wolves (73 kampe/40 mål)
2001-03: Viborg FF (53 kampe/16 mål)
2003-04: Paramatta Power (15 kampe/7 mål)
2005-07: Sydney FC (43 kampe/14 mål)
2007-?: Central Coast Mariners
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
MEDIE
FC København byder på kantspiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE