Året er….2002…og Sasho Petrovski har med sit hattrick været stærkt medvirkende til at sænke Esbjerg fB med hele 6-0 på Viborg Stadion. Det var dengang, at Esbjerg i dén grad havde et Viborg-kompleks, og Søren Frederiksen med to, samt Michael Gravgaard med en enkelt pind, fuldfører lussingen.
Sasho Petrovski kom til Viborg og dansk fodbold i sommeren 2001 som totalt ukendt. Men australieren med de makadonske rødder skulle snart vise sig som en skarp makker til Søren Frederiksen fremme i forreste linje hos de grønne fra domkirkebyen.
Det første mål faldt den 9. september i en hjemmekamp mod lokalrivalerne Silkeborg, i en kamp som Viborg vandt med 2-0. Herefter faldt målene med jævne mellemrum efteråret ud og videre i foråret. Sasho Petrovski nåede op på 11 træffere i alt i sin første sæson for Viborg.
Angrebsmakkeren fra dengang, Søren Frederiksen, husker tilbage på Sasho Petrovski med glæde.
“Jeg husker ham som en fremragende boksspiller, som var pågående og aggressiv i sit spil. Han var også god med hovedet og ret målfarlig. Så havde han også et godt fighterhjerte og kæmpede godt for det, både i angrebet og forsvaret.”
Nedtur
Med Petrovskis start i klubben og holdkammeraternes ros, skulle man jo tro, at fremtiden så lys ud for australieren, men fra sæsonen 2002/03 gik det så småt nedad bakke. Hattricket mod Esbjerg, han som nævnt i indledningen scorede, var faktisk den eneste kamp i sæsonen, hvor Sasho Petrovski kom på måltavlen.
I sæsonen efter, 2003/04, startede Sasho Petrovski ikke inde en eneste gang, men fik dog scoret to mål i løbet af sine ti indhop frem til vinterpausen, hvor samarbejdet med Viborg ophørte.
“Han tog hjem til Australien, fordi han til sidst ikke fik så meget spilletid hos os. Det er svært at sige, hvorfor han aldrig helt slog igennem, for som sagt syntes jeg, at han var god, men der var jo også konkurrence om pladserne,” siger Søren Frederiksen, der i øvrigt husker Sasho Petrovski som en stille og rolig fyr uden for banen.
Op igen
Hjemme i kænguru-landet genfandt nu 32-årige Sasho Petrovski hurtigt sin målfarlighed og scorede syv mål i 15 kampe for Paramatta Power. Det var dengang, den bedste australske række hed National Soccer League. Men så gik ligaen rabundus, og det australske fodboldforbund lancerede i stedet den nye A-League i 2005. Efter et par korte ophold hos mindre klubber havnede Petrovski i A-League hos den nye storklub Sydney FC, som satsede stort og blandt andet hentede Dwight Yorke fra Blackburn i England.
Sasho Petrovski var kun én dag fra at score det første hattrick i A-League, da han sendte tre kolde i kassen mod Central Coast Mariners 5. november 2005. Dagen forinden havde en anden spiller gjort det samme. Måske var det på grund af hattricket i denne kamp, at Mariners fik øjnene op for Petrovski, for i hvert fald er angriberen netop skiftet fra Sydney til Mariners her i februar 2007.
Sasho Petrovskis gamle træner i Sydney FC, den tyske legende Pierre Littbarski, forsøgte endda at lokke ham til sin japanske 2. divisionsklub Avispa Fukuoka inden da, men den handel faldt igennem, da japanerne havde opfyldt deres udlændingekvote.
Navn: Sasho Petrovski
Født: 5. marts 1975
Fødested: Bankstown, Australien
Klubkarriere:
1998-01: Wollongong Wolves (73 kampe/40 mål)
2001-03: Viborg FF (53 kampe/16 mål)
2003-04: Paramatta Power (15 kampe/7 mål)
2005-07: Sydney FC (43 kampe/14 mål)
2007-?: Central Coast Mariners
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet