Året er….2002…og Sasho Petrovski har med sit hattrick været stærkt medvirkende til at sænke Esbjerg fB med hele 6-0 på Viborg Stadion. Det var dengang, at Esbjerg i dén grad havde et Viborg-kompleks, og Søren Frederiksen med to, samt Michael Gravgaard med en enkelt pind, fuldfører lussingen.
Sasho Petrovski kom til Viborg og dansk fodbold i sommeren 2001 som totalt ukendt. Men australieren med de makadonske rødder skulle snart vise sig som en skarp makker til Søren Frederiksen fremme i forreste linje hos de grønne fra domkirkebyen.
Det første mål faldt den 9. september i en hjemmekamp mod lokalrivalerne Silkeborg, i en kamp som Viborg vandt med 2-0. Herefter faldt målene med jævne mellemrum efteråret ud og videre i foråret. Sasho Petrovski nåede op på 11 træffere i alt i sin første sæson for Viborg.
Angrebsmakkeren fra dengang, Søren Frederiksen, husker tilbage på Sasho Petrovski med glæde.
“Jeg husker ham som en fremragende boksspiller, som var pågående og aggressiv i sit spil. Han var også god med hovedet og ret målfarlig. Så havde han også et godt fighterhjerte og kæmpede godt for det, både i angrebet og forsvaret.”
Nedtur
Med Petrovskis start i klubben og holdkammeraternes ros, skulle man jo tro, at fremtiden så lys ud for australieren, men fra sæsonen 2002/03 gik det så småt nedad bakke. Hattricket mod Esbjerg, han som nævnt i indledningen scorede, var faktisk den eneste kamp i sæsonen, hvor Sasho Petrovski kom på måltavlen.
I sæsonen efter, 2003/04, startede Sasho Petrovski ikke inde en eneste gang, men fik dog scoret to mål i løbet af sine ti indhop frem til vinterpausen, hvor samarbejdet med Viborg ophørte.
“Han tog hjem til Australien, fordi han til sidst ikke fik så meget spilletid hos os. Det er svært at sige, hvorfor han aldrig helt slog igennem, for som sagt syntes jeg, at han var god, men der var jo også konkurrence om pladserne,” siger Søren Frederiksen, der i øvrigt husker Sasho Petrovski som en stille og rolig fyr uden for banen.
Op igen
Hjemme i kænguru-landet genfandt nu 32-årige Sasho Petrovski hurtigt sin målfarlighed og scorede syv mål i 15 kampe for Paramatta Power. Det var dengang, den bedste australske række hed National Soccer League. Men så gik ligaen rabundus, og det australske fodboldforbund lancerede i stedet den nye A-League i 2005. Efter et par korte ophold hos mindre klubber havnede Petrovski i A-League hos den nye storklub Sydney FC, som satsede stort og blandt andet hentede Dwight Yorke fra Blackburn i England.
Sasho Petrovski var kun én dag fra at score det første hattrick i A-League, da han sendte tre kolde i kassen mod Central Coast Mariners 5. november 2005. Dagen forinden havde en anden spiller gjort det samme. Måske var det på grund af hattricket i denne kamp, at Mariners fik øjnene op for Petrovski, for i hvert fald er angriberen netop skiftet fra Sydney til Mariners her i februar 2007.
Sasho Petrovskis gamle træner i Sydney FC, den tyske legende Pierre Littbarski, forsøgte endda at lokke ham til sin japanske 2. divisionsklub Avispa Fukuoka inden da, men den handel faldt igennem, da japanerne havde opfyldt deres udlændingekvote.
Navn: Sasho Petrovski
Født: 5. marts 1975
Fødested: Bankstown, Australien
Klubkarriere:
1998-01: Wollongong Wolves (73 kampe/40 mål)
2001-03: Viborg FF (53 kampe/16 mål)
2003-04: Paramatta Power (15 kampe/7 mål)
2005-07: Sydney FC (43 kampe/14 mål)
2007-?: Central Coast Mariners
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE