Tipsbladet i Portugal.
FC København vandt stensikkert lørdagens træningskamp mod Elfsborg med 4-1. Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Hákon Haraldsson blev københavnernes målscorere.
På lystavlen lignede det en sikker FCK-sejr, men Elfsborg gav københavnerne kamp til stregen det meste af vejen. Svenskerne gik til makronerne, hvilket Mohamed Daramy også fik at føle.
To gange inden for få minutter måtte kantspilleren bide i græsset efter hårdhændet behandling af Elfsborgs forsvarsspillere. Først blev han savet midt over af svenskernes sidstemand og få øjeblikke senere blev han ramt igen.
– En gang imellem er der konsekvenser, når du er den type spiller, som jeg er. Jeg fortsætter med at klø på efter den første tackling, og så ved jeg godt, at der vil komme flere. Det er sådan spillet er, selvom det er ærgerligt, da jeg ellers var på vej til en fri chance. Sådan er det nogen gange, og måske er det deres måde at forsøge at sætte mig ud af spillet på, siger Mohamed Daramy til den skrevne presse efter kampen.
Selvom intensiteten var høj, så havde Mohamed Daramy ønsket, at Elfsborgs spillere havde vist lidt mere hensyn.
– Når det er en træningskamp, så synes jeg ikke, det er nødvendigt. Det havde været noget andet, hvis det var en turneringskamp eller en anden vigtig kamp. Det er klart, at jeg ikke synes, at det er nødvendigt, men sådan er det nogen gange i kampene.
Jacob Neestrup er på bølgelængde med Mohamed Daramy, selvom han værdsætter en modstander, der kunne presse FC København.
– Jeg kan rigtig godt lide, at vi møder en modstander, som kommer ind med stor intensitet. Det er trods alt det, som vi har brug for. Men jeg synes, når nu der er tale om en træningskamp, at det er bedre at rive i trøjen som sidste mand istedet for at sparke ham ned bagfra. Sådan er det, og vi er glade for, at vi mødte en modstander, som gav os kamp til stregen, siger cheftræneren efter kampen.
Efter slutfløjt fik Mohamed Daramy begravet stridsøksen med Elfsborg-spillerne, inden de fortsatte videre ned i omklædningsrummene.
– De sagde bare undskyld, og så var der ikke mere i det. De vidste det også godt lidt selv, og han sagde bare, at jeg var for hurtig, så han var nødt til at flække mig, afslutter Mohamed Daramy med et stort smil.
Tirsdag skal FC København i aktion igen, når de møder Viking. FC Midtjylland og Brøndby er også på træningslejr i Portugal, og de skal begge i aktion på mandag. Hvis du vil læse mere om FCK’s kamp mod Elfsborg, så kan du klikke HER.

Åbne for at sælge

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Afslører vanvittig kontrakt

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Henter de Eriksen? ‘Han er interessant for dem’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Moukoko er forfulgt af skandaler

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Tidligere Liverpool-målmand på blokken i FCK

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Afslører: Flere Superliga-køb på trapperne

FCK-transfer går verden rundt

Milliondrama! Klubber dybt uenige om dansker

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris

Jubler over ny FCK’er: ‘Det er rigtig fedt!’

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Superliga-bombe: ‘Intet er underskrevet’

Officielt: FC København handler igen

Så meget betaler FCK for Moukoko

Bekræfter option

‘En maskine’: Brøndby-stjerner dybt imponeret

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Bombe: ‘Nul troværdighed – han er pisseligeglad!’

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent

Pludselig åbning for Mohamed Daramy og co.

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Tjener kassen: Her er Anders Dreyers kongeløn

Kylian Mbappé sagsøger PSG

Nadia Nadim tordner mod sin træner

Brøndby henter ny angriber

De henter dansk stortalent

FC København præsenterer nyt indkøb

Nedtur for La Rojita i Rumænien

Drømmetransfer: Men der er et stort problem

Liverpool-talent sparker England i EM-finale

AGF i ny formation: Derfor skifter Poulsen

Enighed – Mikael Anderson til lægetjek

Ny milliardkontrakt? Ronaldo har alt på plads

AGF åbner for spillersalg: ‘Vi er for mange’

Afsløring: Hillerød henter målmand i FC Utrecht

Nu sker det! Nørgaard skal til lægetjek

Hylder Roony-skifte: Jeg havde valgt det samme!

Kæmpe lønnedgang i FCK? Han tjener kassen

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

Fortæller landsmand: Jeg vil væk fra Liverpool

FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Kæmpeklub byder på Christian Nørgaard

Kæmper om dansk stjernes underskrift

Ny FCM-komet? ‘Han er næsten altid afgørende’