Savet midt over: Nu reagerer Mohamed Daramy

Mohamed Daramy fik sig en hård medfart i træningskampen mod Elfsborg.



Tipsbladet i Portugal.

FC København vandt stensikkert lørdagens træningskamp mod Elfsborg med 4-1. Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Hákon Haraldsson blev københavnernes målscorere.

På lystavlen lignede det en sikker FCK-sejr, men Elfsborg gav københavnerne kamp til stregen det meste af vejen. Svenskerne gik til makronerne, hvilket Mohamed Daramy også fik at føle.

To gange inden for få minutter måtte kantspilleren bide i græsset efter hårdhændet behandling af Elfsborgs forsvarsspillere. Først blev han savet midt over af svenskernes sidstemand og få øjeblikke senere blev han ramt igen.

– En gang imellem er der konsekvenser, når du er den type spiller, som jeg er. Jeg fortsætter med at klø på efter den første tackling, og så ved jeg godt, at der vil komme flere. Det er sådan spillet er, selvom det er ærgerligt, da jeg ellers var på vej til en fri chance. Sådan er det nogen gange, og måske er det deres måde at forsøge at sætte mig ud af spillet på, siger Mohamed Daramy til den skrevne presse efter kampen.

Selvom intensiteten var høj, så havde Mohamed Daramy ønsket, at Elfsborgs spillere havde vist lidt mere hensyn.

– Når det er en træningskamp, så synes jeg ikke, det er nødvendigt. Det havde været noget andet, hvis det var en turneringskamp eller en anden vigtig kamp. Det er klart, at jeg ikke synes, at det er nødvendigt, men sådan er det nogen gange i kampene.

Jacob Neestrup er på bølgelængde med Mohamed Daramy, selvom han værdsætter en modstander, der kunne presse FC København.

– Jeg kan rigtig godt lide, at vi møder en modstander, som kommer ind med stor intensitet. Det er trods alt det, som vi har brug for. Men jeg synes, når nu der er tale om en træningskamp, at det er bedre at rive i trøjen som sidste mand istedet for at sparke ham ned bagfra. Sådan er det, og vi er glade for, at vi mødte en modstander, som gav os kamp til stregen, siger cheftræneren efter kampen.

Efter slutfløjt fik Mohamed Daramy begravet stridsøksen med Elfsborg-spillerne, inden de fortsatte videre ned i omklædningsrummene.

– De sagde bare undskyld, og så var der ikke mere i det. De vidste det også godt lidt selv, og han sagde bare, at jeg var for hurtig, så han var nødt til at flække mig, afslutter Mohamed Daramy med et stort smil.

Tirsdag skal FC København i aktion igen, når de møder Viking. FC Midtjylland og Brøndby er også på træningslejr i Portugal, og de skal begge i aktion på mandag. Hvis du vil læse mere om FCK’s kamp mod Elfsborg, så kan du klikke HER.





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Færøernes VM-drøm slukket

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Ståle Solbakken sender advarsel

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Superliga-profil får trænerlicens

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

AGF straffet med stor bøde

Clement Bischoff på tavlen

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

– Han er uden tvivl utilfreds

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Brøndby-stjerne skadet

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Landstræner uenig med Ronaldo

Landsholdsprofil misser træning

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi