Tipsbladet i Portugal.
FC København vandt stensikkert lørdagens træningskamp mod Elfsborg med 4-1. Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Hákon Haraldsson blev københavnernes målscorere.
På lystavlen lignede det en sikker FCK-sejr, men Elfsborg gav københavnerne kamp til stregen det meste af vejen. Svenskerne gik til makronerne, hvilket Mohamed Daramy også fik at føle.
To gange inden for få minutter måtte kantspilleren bide i græsset efter hårdhændet behandling af Elfsborgs forsvarsspillere. Først blev han savet midt over af svenskernes sidstemand og få øjeblikke senere blev han ramt igen.
– En gang imellem er der konsekvenser, når du er den type spiller, som jeg er. Jeg fortsætter med at klø på efter den første tackling, og så ved jeg godt, at der vil komme flere. Det er sådan spillet er, selvom det er ærgerligt, da jeg ellers var på vej til en fri chance. Sådan er det nogen gange, og måske er det deres måde at forsøge at sætte mig ud af spillet på, siger Mohamed Daramy til den skrevne presse efter kampen.
Selvom intensiteten var høj, så havde Mohamed Daramy ønsket, at Elfsborgs spillere havde vist lidt mere hensyn.
– Når det er en træningskamp, så synes jeg ikke, det er nødvendigt. Det havde været noget andet, hvis det var en turneringskamp eller en anden vigtig kamp. Det er klart, at jeg ikke synes, at det er nødvendigt, men sådan er det nogen gange i kampene.
Jacob Neestrup er på bølgelængde med Mohamed Daramy, selvom han værdsætter en modstander, der kunne presse FC København.
– Jeg kan rigtig godt lide, at vi møder en modstander, som kommer ind med stor intensitet. Det er trods alt det, som vi har brug for. Men jeg synes, når nu der er tale om en træningskamp, at det er bedre at rive i trøjen som sidste mand istedet for at sparke ham ned bagfra. Sådan er det, og vi er glade for, at vi mødte en modstander, som gav os kamp til stregen, siger cheftræneren efter kampen.
Efter slutfløjt fik Mohamed Daramy begravet stridsøksen med Elfsborg-spillerne, inden de fortsatte videre ned i omklædningsrummene.
– De sagde bare undskyld, og så var der ikke mere i det. De vidste det også godt lidt selv, og han sagde bare, at jeg var for hurtig, så han var nødt til at flække mig, afslutter Mohamed Daramy med et stort smil.
Tirsdag skal FC København i aktion igen, når de møder Viking. FC Midtjylland og Brøndby er også på træningslejr i Portugal, og de skal begge i aktion på mandag. Hvis du vil læse mere om FCK’s kamp mod Elfsborg, så kan du klikke HER.
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM