Tipsbladet i Portugal.
FC København vandt stensikkert lørdagens træningskamp mod Elfsborg med 4-1. Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Hákon Haraldsson blev københavnernes målscorere.
På lystavlen lignede det en sikker FCK-sejr, men Elfsborg gav københavnerne kamp til stregen det meste af vejen. Svenskerne gik til makronerne, hvilket Mohamed Daramy også fik at føle.
To gange inden for få minutter måtte kantspilleren bide i græsset efter hårdhændet behandling af Elfsborgs forsvarsspillere. Først blev han savet midt over af svenskernes sidstemand og få øjeblikke senere blev han ramt igen.
– En gang imellem er der konsekvenser, når du er den type spiller, som jeg er. Jeg fortsætter med at klø på efter den første tackling, og så ved jeg godt, at der vil komme flere. Det er sådan spillet er, selvom det er ærgerligt, da jeg ellers var på vej til en fri chance. Sådan er det nogen gange, og måske er det deres måde at forsøge at sætte mig ud af spillet på, siger Mohamed Daramy til den skrevne presse efter kampen.
Selvom intensiteten var høj, så havde Mohamed Daramy ønsket, at Elfsborgs spillere havde vist lidt mere hensyn.
– Når det er en træningskamp, så synes jeg ikke, det er nødvendigt. Det havde været noget andet, hvis det var en turneringskamp eller en anden vigtig kamp. Det er klart, at jeg ikke synes, at det er nødvendigt, men sådan er det nogen gange i kampene.
Jacob Neestrup er på bølgelængde med Mohamed Daramy, selvom han værdsætter en modstander, der kunne presse FC København.
– Jeg kan rigtig godt lide, at vi møder en modstander, som kommer ind med stor intensitet. Det er trods alt det, som vi har brug for. Men jeg synes, når nu der er tale om en træningskamp, at det er bedre at rive i trøjen som sidste mand istedet for at sparke ham ned bagfra. Sådan er det, og vi er glade for, at vi mødte en modstander, som gav os kamp til stregen, siger cheftræneren efter kampen.
Efter slutfløjt fik Mohamed Daramy begravet stridsøksen med Elfsborg-spillerne, inden de fortsatte videre ned i omklædningsrummene.
– De sagde bare undskyld, og så var der ikke mere i det. De vidste det også godt lidt selv, og han sagde bare, at jeg var for hurtig, så han var nødt til at flække mig, afslutter Mohamed Daramy med et stort smil.
Tirsdag skal FC København i aktion igen, når de møder Viking. FC Midtjylland og Brøndby er også på træningslejr i Portugal, og de skal begge i aktion på mandag. Hvis du vil læse mere om FCK’s kamp mod Elfsborg, så kan du klikke HER.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Bayern slår rekord i ny storsejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – FC København
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Tottenham under stregen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Silkeborg-comeback giver håb
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev