Savet midt over: Nu reagerer Mohamed Daramy

Mohamed Daramy fik sig en hård medfart i træningskampen mod Elfsborg.



Tipsbladet i Portugal.

FC København vandt stensikkert lørdagens træningskamp mod Elfsborg med 4-1. Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Hákon Haraldsson blev københavnernes målscorere.

På lystavlen lignede det en sikker FCK-sejr, men Elfsborg gav københavnerne kamp til stregen det meste af vejen. Svenskerne gik til makronerne, hvilket Mohamed Daramy også fik at føle.

To gange inden for få minutter måtte kantspilleren bide i græsset efter hårdhændet behandling af Elfsborgs forsvarsspillere. Først blev han savet midt over af svenskernes sidstemand og få øjeblikke senere blev han ramt igen.

– En gang imellem er der konsekvenser, når du er den type spiller, som jeg er. Jeg fortsætter med at klø på efter den første tackling, og så ved jeg godt, at der vil komme flere. Det er sådan spillet er, selvom det er ærgerligt, da jeg ellers var på vej til en fri chance. Sådan er det nogen gange, og måske er det deres måde at forsøge at sætte mig ud af spillet på, siger Mohamed Daramy til den skrevne presse efter kampen.

Selvom intensiteten var høj, så havde Mohamed Daramy ønsket, at Elfsborgs spillere havde vist lidt mere hensyn.

– Når det er en træningskamp, så synes jeg ikke, det er nødvendigt. Det havde været noget andet, hvis det var en turneringskamp eller en anden vigtig kamp. Det er klart, at jeg ikke synes, at det er nødvendigt, men sådan er det nogen gange i kampene.

Jacob Neestrup er på bølgelængde med Mohamed Daramy, selvom han værdsætter en modstander, der kunne presse FC København.

– Jeg kan rigtig godt lide, at vi møder en modstander, som kommer ind med stor intensitet. Det er trods alt det, som vi har brug for. Men jeg synes, når nu der er tale om en træningskamp, at det er bedre at rive i trøjen som sidste mand istedet for at sparke ham ned bagfra. Sådan er det, og vi er glade for, at vi mødte en modstander, som gav os kamp til stregen, siger cheftræneren efter kampen.

Efter slutfløjt fik Mohamed Daramy begravet stridsøksen med Elfsborg-spillerne, inden de fortsatte videre ned i omklædningsrummene.

– De sagde bare undskyld, og så var der ikke mere i det. De vidste det også godt lidt selv, og han sagde bare, at jeg var for hurtig, så han var nødt til at flække mig, afslutter Mohamed Daramy med et stort smil.

Tirsdag skal FC København i aktion igen, når de møder Viking. FC Midtjylland og Brøndby er også på træningslejr i Portugal, og de skal begge i aktion på mandag. Hvis du vil læse mere om FCK’s kamp mod Elfsborg, så kan du klikke HER.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Køber engelsk klub

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

– Det vil jeg aldrig gøre!

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

‘Han tisser isterninger’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Bo Henriksen lander TV-job

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Tottenham straffes for nazihilsner