Savet midt over: Nu reagerer Mohamed Daramy

Mohamed Daramy fik sig en hård medfart i træningskampen mod Elfsborg.



Tipsbladet i Portugal.

FC København vandt stensikkert lørdagens træningskamp mod Elfsborg med 4-1. Andreas Cornelius, Diogo Goncalves og Hákon Haraldsson blev københavnernes målscorere.

På lystavlen lignede det en sikker FCK-sejr, men Elfsborg gav københavnerne kamp til stregen det meste af vejen. Svenskerne gik til makronerne, hvilket Mohamed Daramy også fik at føle.

To gange inden for få minutter måtte kantspilleren bide i græsset efter hårdhændet behandling af Elfsborgs forsvarsspillere. Først blev han savet midt over af svenskernes sidstemand og få øjeblikke senere blev han ramt igen.

– En gang imellem er der konsekvenser, når du er den type spiller, som jeg er. Jeg fortsætter med at klø på efter den første tackling, og så ved jeg godt, at der vil komme flere. Det er sådan spillet er, selvom det er ærgerligt, da jeg ellers var på vej til en fri chance. Sådan er det nogen gange, og måske er det deres måde at forsøge at sætte mig ud af spillet på, siger Mohamed Daramy til den skrevne presse efter kampen.

Selvom intensiteten var høj, så havde Mohamed Daramy ønsket, at Elfsborgs spillere havde vist lidt mere hensyn.

– Når det er en træningskamp, så synes jeg ikke, det er nødvendigt. Det havde været noget andet, hvis det var en turneringskamp eller en anden vigtig kamp. Det er klart, at jeg ikke synes, at det er nødvendigt, men sådan er det nogen gange i kampene.

Jacob Neestrup er på bølgelængde med Mohamed Daramy, selvom han værdsætter en modstander, der kunne presse FC København.

– Jeg kan rigtig godt lide, at vi møder en modstander, som kommer ind med stor intensitet. Det er trods alt det, som vi har brug for. Men jeg synes, når nu der er tale om en træningskamp, at det er bedre at rive i trøjen som sidste mand istedet for at sparke ham ned bagfra. Sådan er det, og vi er glade for, at vi mødte en modstander, som gav os kamp til stregen, siger cheftræneren efter kampen.

Efter slutfløjt fik Mohamed Daramy begravet stridsøksen med Elfsborg-spillerne, inden de fortsatte videre ned i omklædningsrummene.

– De sagde bare undskyld, og så var der ikke mere i det. De vidste det også godt lidt selv, og han sagde bare, at jeg var for hurtig, så han var nødt til at flække mig, afslutter Mohamed Daramy med et stort smil.

Tirsdag skal FC København i aktion igen, når de møder Viking. FC Midtjylland og Brøndby er også på træningslejr i Portugal, og de skal begge i aktion på mandag. Hvis du vil læse mere om FCK’s kamp mod Elfsborg, så kan du klikke HER.





Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr