Kasper Schmeichel har efterhånden spillet adskillige år på topplan, men der var engang, hvor den i dag 36-årige dansker blot var en ung uerfaren keeper, som skulle frem i fodboldverdenen.
Da han i tidernes morgen blev ungdomsspiller i Manchester City, så skulle den engelske klub hurtigt lige finde ud af, hvad de havde at gøre med, nu hvor han er søn af den legendariske målmand Peter Schmeichel.
Derfor blev Kasper Schmeichel som 15-årig hevet ind til en træning med førsteholdet, hvor han skulle vise, hvad han var gjort af. Her husker han tydeligt en episode med Nicolas Anelka.
– Jeg kan huske, at der i slutningen af træningen var skudtræning. Nicolas Anelka ødelagde mig! Griner Kasper Schmeichel og fortsætter:
– Jeg havde allerede dengang den her mentalitet om ikke at give op, og jeg ønskede at være en del af denne gruppe. Det tror jeg også, at de følte. Jeg spillede så på reserveholdet for at vænne mig til det.
– Du skulle være fucking hård, og fodbold var en krig. Nogle hold spillede godt, men banerne var ikke altid gode, og det var et slag. Du var nødt til at være stærk, hver gang en angriber kom ind i feltet. Efter et stykke tid var det ikke længere nok at spille disse kampe og træne med topscorertyper som Anelka og Robbie Fowler, siger Scmhiechel til So Foot.
Herefter blev han lejet ud til klubber som Darlington og Bury, som gav ham hår på brystet, da nedrykning fra de lavere rækker ville betyde, at folk i klubben ville miste deres jobs.
Meget er sket siden, og Schmeichel har gennem karrieren pillet pynten af mange angribere. Episoden med Anelka sidder dog stadig fast i danskeren.
Kasper Schmeichel har været meget i medierne de seneste par dage. Han har blandt andet også sagt, at han er stolt af Leicester-målmanden Daniel Iversen. Læs mere om det HER.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vil købe Oliver Christensen

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vanvidsskifte under opsejling?

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen