Tirsdag begynder retssagen mod seks mænd, der er sigtet for at afpresse den franske fodboldspiller Paul Pogba.
En af de seks er Paul Pogbas storebror, Mathias Pogba. De er sigtet for at afpresse Paul Pogba for 13 millioner euro. Det svarer til 97 millioner kroner.
Sagen kom frem i 2022, da Mathias Pogba blev varetægtsfængslet for at afpresse Paul Pogba. Det er den sag, der nu står foran en afgørelse.
Mathias Pogba indrømmede, at han stod bag en video, der blev lagt på nettet 27. august samme år. I videoen blev der lovet "store afsløringer" om hans lillebror.
Paul Pogba havde meldt sagen til italienske myndigheder og sagde, at han var blevet afpresset for 13 millioner euro.
Kilder tæt på Pogba-familien sagde, at Paul Pogba blev afkrævet store pengesummer, hvis han ville undgå, at angiveligt kompromitterende videoer blev spredt.
Paul Pogba fortalte efterforskerne, at dem, der afpressede ham, påstod, at han havde bedt en såkaldt marabout, som er en muslimsk religiøs leder, om at kaste en forbandelse over den daværende landsholdskollega og Paris Saint-German-stjerne Kylian Mbappe.
Det afviste Paul Pogba at have gjort.
Paul Pogbas advokat, Pierre-Jean Douvier, har afvist at kommentere forud for retssagen, der begynder tirsdag.
Paul Pogba er på kontrakt hos italienske Juventus frem til udgangen af november, hvor de to parter i fællesskab skilles.
Bruddet har været undervejs i et stykke tid, efter at den franske midtbanespiller i oktober fik nedsat sin dopingkarantæne fra fire år til 18 måneder.
31-årige Pogba blev i forbindelse med den første Serie A-kamp i sidste sæson mod Udinese testet positiv for præparatet testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.
/ritzau/AFP
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE