En af tidernes bedste defensive midtbanespillere indstiller snart karrieren.
Spanieren Sergio Busquets er færdig på topniveau, når den igangværende sæson i Major League Soccer (MLS) slutter senest med finalen 6. december.
Det oplyser hans klub, Inter Miami, på sin hjemmeside.
Den 37-årige spanier er holdkammerat med argentineren Lionel Messi, og det har han været i størstedelen af karrieren. Ifølge Transfermarkt har de spillet på samme hold i 640 professionelle kampe.
Busquets tilbragte 15 sæsoner som midtbaneanker på Barcelonas førstehold, og i de første 13 af dem var Messi også en del af holdet. I 2023 blev de genforenet på David Beckhams mandskab i det sydøstlige USA.
Mens Messi har været garant for mål, assist og flotte driblinger, har Busquets stået for det hårde arbejde, der har fået argentineren og andre offensive esser til at shine.
Det var Pep Guardiolas opfindelse at føre den unge Busquets ind på Barcelonas førstehold i 2008.
Den forudseende og placeringsstærke spanier har brudt modstandernes afleveringer, lavet de nødvendige tacklinger og indimellem løst problemerne med et gult kort. I tillæg har han kunnet fungere som en vigtig brik i opbyningsspillet med eminente førstegangsafleveringer.
Sliddet har kastet en lang række titler af sig. Busquets har vundet både EM- og VM-guld med Spanien, tre Champions League-titler, syv spanske pokaltitler, ni spanske mesterskaber samt et hav af sekundære turneringer.
– Tiden er kommet til at sige farvel. Det har været næsten 20 år af alt det, jeg har drømt om. Jeg trækker mig meget glad, stolt og tilfreds tilbage. Mest af alt er jeg taknemmelig, skriver Busquets på Instagram.
Han når næsten at runde 1000 professionelle kampe. Han optrådte 722 gange for Barcelona, 143 gange for Spanien og har foreløbig spillet 105 kampe for Inter Miami.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse
AVIS
FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne
MEDIE
Brøndby truede med at trække sig fra transfer
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
INTERVIEW
Christian Nørgaard allerede historisk i Everton
Vanvittig kamp af Kasper Høgh
LIVE
TransferLIVE: Helt ude af truppen
FC København-emne på bænken i 90 minutter
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’
MEDIE
Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere
EKSKLUSIVT
Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk
PSG henter fransk landsholdsspiller hjem
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby
MEDIE
Nu vil de købe FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
Officielt: Randers forlænger med ombejlet back
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade
INTERVIEW
Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’
Chelsea sælger stopper til italiensk succesklub
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte
INTERVIEW
Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’
NYHEDER
Stor Superliga-transfer roses til skyerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut
TOPNYHED
FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’