Dødsfald bekymrer: Nu starter stor debat i Italien

Dødsfald hos tidligere Serie A-spillere har skabt ny debat om midler, som Serie A-spillere indtog i 1990'erne.



De to tidligere Serie A-profiler Gianluca Vialli og Sinisa Mihajlovic er begge afgået ved døden inden for de seneste fem uger, og det har nu ført til en debat i Italien om medikamenter, som spillerne indtog i 1990'erne.

Debatten er ført an af den tidligere italienske landsholdsspiller Dino Baggio samt Massimo Brambati og rumænske Florin Raducioiu, som alle var aktive i Serie A i 1990'erne.

Baggio ønsker indsigt i, hvilke bivirkninger hyppigt anvendte medikamenter fra dengang har. Og det skyldes nervøsitet over en sammenhæng mellem midlerne og de to dødsfald.

– Klublægerne kunne ikke dope os, fordi vi blev tjekket hver tredje eller fjerde dag. Jeg vil bare gerne vide fra forskere, om de her medikamenter, som vi tog, kan medføre problemer i vores kroppe over længere tid, siger Baggio til italienske Gazzetta dello Sport ifølge nyhedsbureauet AFP.

Baggio begrunder ønsket om en undersøgelse af medikamenter med dødsfaldene. Og han er ikke den eneste.

Også Brambati er nervøs. Efter eget udsagn indtog han Micoren, som var det slik. Han ønsker ikke at sige, i hvilken klub han indtog det. Micoren er et præstationsfremmende middel, som først blev betragtet som et dopingmiddel fra årtusindskiftet.

– Jeg var 20 år, og de sagde til mig, at jeg med en dråbe kunne forbedre mine præstationer. Der var trænere, som blev sure, hvis du ikke tog det, siger Brambati i et interview med den italienske tv-station 7 Gold ifølge Gazzetta dello Sport.

– Når jeg i dag hører om de her ting, som sker med fodboldspillere fra min tid, så beder jeg til Gud.

Micoren bliver ifølge det spanske medie AS normalt udskrevet på recept til folk, som har astma og lavt blodtryk for at øge vejrtrækningen.

Den rumænske angriber Raducioiu husker også Micoren tydeligt fra sin aktive karriere.

– De sagde til os, at det var glukose. Det var en lyserød væske, som blev gjort klar dagen før en kamp om aftenen på hotellet, siger Radicioiu ifølge AFP til Orange Sport.

Rumæneren siger, at heller ikke han er klar over, hvad det var, han helt præcis indtog.

I 2000'erne var blandt andet Micoren et tema i italiensk fodbold, fordi flere tidligere Fiorentina-spillere, som angiveligt havde indtaget midlet, døde efter kræftforløb og hjerteanfald.

Både Vialli og Mihajlovic tabte også kampen til kræft. De blev henholdsvis 58 og 53 år.

/ritzau/





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Hjulmand vinder i Hamborg



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Skræmmende Chido Obi-scener



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Reagerer på Brøndby-bombe

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Dansk milliardær smider 75.000

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Langer ud efter trænerlegende

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

David Nielsen tæt på fyring

I chok over Manchester United

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Køber engelsk klub

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

FCM henter svensk forsvarstalent

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Han tisser isterninger’

Victor Nelsson topper international impact-liste

Medier revser Real Madrid-træner

631 millioner kroner

Jævnbyrdighed i Lyon

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!