Kjær og Hjulmand uenige om verdens bedste

Simon Kjær mener, at Lionel Messi er verdens bedste, mens Kasper Hjulmand pegede på Kevin De Bruyne.



Lionel Messi modtog mandag Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) pris som årets fodboldspiller for næsen af Erling Haaland og Kylian Mbappé, og det gjorde han med hjælp fra blandt andre Simon Kjær.

Den danske landsholdsanfører havde nemlig den argentinske troldmand øverst på sin prioriteringsliste. Det vil sige, at Lionel Messi, der spiller klubfodbold hos Inter Miami i USA, fik fem point af Simon Kjær.

Det fremgår af et dokument, som Fifa har frigivet i kølvandet på mandagens prisuddeling i London.

Simon Kjær prioriterede Erling Haaland som nummer to og gav ham dermed tre point, mens Kylian Mbappé var prioriteret som nummer tre og fik et point.

Fifas pris skal ikke forveksles med Ballon d'Or, som uddeles af det franske fodboldmagasin France Football.

Hos Fifa bestemmes vinderen af landstrænere, landsholdsanførere og en gruppe medierepræsentanter, ligesom fans har mulighed for at stemme. Hver kategori vægter 25 procent.

Danmarks landstræner, Kasper Hjulmand, gav maksimumpoint til en af dem, der ikke var i det endelige felt af nominerede.

Han havde således peget på Kevin De Bruyne, som dermed fik Hjulmands fem point. Lionel Messi fik tre point af den danske landstræner, mens Erling Haaland fik ét point.

Journalist Klaus Egelund, der tidligere har været ansat på Ekstra Bladet, var den danske medierepræsentant i afstemningen.

Hans fem point gik til Erling Haaland, mens Kevin De Bruyne og Napolis georgier Khvicha Kvaratskhelia fulgte efter.

Lionel Messi og Erling Haaland endte på samme antal point. Men fordi Lionel Messi i flest tilfælde var prioriteret øverst blandt de tre nominerede i stemmeafgivningen, løb han med prisen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Skifter til Rangers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Afslører vilde kontraktdetaljer

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge