Forestil dig, at du har siddet ude i 13 måneder med en alvorlig knæskade, men at du endelig kan se lyset for enden af tunellen og er klar til kamp igen. Godt nok en reserveholdskamp, men uniformen ryger trods alt på, og der skal spilles mod nogle andre end holdkammeraterne til træning.
Og så forestil dig, at du får 20 minutter på banen, men at du dagen efter får den nedslående melding fra lægestaben: Korsbåndet blev revet over igen, og du skal bruge hele det næste år på at genoptræne. Igen.
Noget af en mavepuster, ikke?
Lige præcis den oplevelse havde den 24-årige danske angriber Alexander Ammitzbøll i sidste uge. Han gjorde comeback i en reserveholdskamp for Aalesund efter over et års pause grundet en korsbåndsskade, og her rev handet selvsamme korsbånd over igen.
– Det er revet over. Det er det samme, der er sket igen, i samme knæ. Så det er det samme, jeg skal igennem igen, siger Alexander Ammitzbøll til Tipsbladet og forklarer om situationen:
– Jeg skulle have de sidste 20 minutter, og det gik fint. I overtiden kommer der så en lang bold fra keeperen, og jeg går op i en helt normal hovedstødsduel, som jeg har været i 1.000 gange før og header den videre, og så hopper der en modspiller op og rammer mig lidt i ryggen, så jeg bare lander forkert.
I første omgang troede den tidligere AGF-angriber imidlertid ikke, at der var tale om noget slemt, selvom han blev udskiftet igen.
– Denne her gang var det værre og mere et chok. Første gang var det grimt at skulle se ind i et år uden fodbold, men der vidste jeg fra starten, at der var noget helt galt i knæet, fordi det gjorde så ondt. Denne her gang havde jeg en hel dag, inden jeg blev scannet, og jeg var sikker på, at det ikke kunne være korsbåndet, for det gjorde ikke specielt ondt.
– Da jeg så fik nyheden, tænkte jeg, at der måtte være sket en fejl på billederne, og jeg kunne ikke rigtig forstå det. Fordi nogle gange når man scanner et knæ, der før er blevet opereret, kan det se helt forfærdeligt ud. Og det var det, jeg tænkte først.
– Men efter et par timer med håbet om, at der var sket en fejl på billederne… Der var det sgu hårdt, fortæller han.
“Jeg er ufattelig glad for at have hende heroppe”
Når Alexander Ammitzbøll forhåbentlig gør comeback for Aalesund i efteråret 2024, vil det være efter små tre år fyldt med skavanker. I store dele af efteråret 2021, hvor han spillede i AGF, sad han ude med en hjernerystelse.
Trods et generalieblad, der gør ham til en kandidat som periodens mest uheldige fodboldspiller, har der dog ikke været tanker om et karrierestop hos Ammitzbøll.
– Jeg har jo haft nogle knap så gode år, men nej. Jeg er så ung, at den tanke overhovedet ikke har strejfet mig overhovedet, fastslår han.
– Folk heroppe har også været hurtige til at give eksempler på spillere, der har revet korsbåndet over flere gange. For eksempel angriber Victor Boniface, der spillede i Bodø/Glimt, som havde en lignende situation med to korsbåndsskader kort efter hinanden. Han spiller nu i Bayer Leverkusen. Det er jo et fint eksempel. Jeg er jo 24 år, så det her skal jeg nok komme over.
Nu venter op til et år med mere kondicykel og håndvægte end fodboldstøvler og -bolde for Ammitzbøll, der dog til gengæld kan glæde sig over, at kæresten Maria også spiller fodbold i netop Aalesund.
– Jeg er ufattelig glad for, at jeg har hende heroppe. Det havde jeg også første gang. Hun kan hjælpe mig med alt det praktiske efter operation og så videre, men også bare en støtte, man kan snakke med. Hun spiller også selv fodbold, så hun forstår mig, og hvor hårdt det kan være at skulle gå endnu et år uden fodbold, fortæller han.
Alexander Ammitzbøll, 24 år, har kontrakt med Aalesund indtil udgangen af 2025.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
