Solbakken rasende over spørgsmål på pressemøde

Den norske landstræner var bestemt ikke tilfreds efter et særligt spørgsmål på pressemødet for udtagelsen af landsholdet.



Har Erling Haaland lov til at vælge testkampe fra for Norge? Og er der en aftale, hvor Manchester City kan bestemme, hvilke kampe den norske superstjerne skal spille?

Spørgsmålene blev berørt i forbindelse med, at Norge tirsdag udtog landsholdet til de kommende par kampe, hvor der venter en testkamp mod Færøerne og en EM-kvalifikationskamp mod Skotland, der dog ikke har betydning for Norges muligheder for at komme til EM.

Spørgsmålet om Haaland og hans landsholdsdeltagelse blev dog ikke vel modtaget af landstræner Ståle Solbakken.

– Når Erling har meldt afbud, mod Spanien og Georgien, har det været sådan, at han har haft en mindre skade, sagde Ståle Solbakken tirsdag, hvor han også afviste, at han har haft dialog med Manchester City om, hvilke kampe Haaland kan og må spille.

I det hele taget tog pressemødet hurtigt en drejning, og Solbakken pegede på, at en journalist fra det store norske medie VG forsøgte at stille Haaland i et dårligt lys.

– Det, du prøver at få frem, er, at han ikke er glad for at spille for Norge og melder afbud. Det er godt nok frækt, og jeg synes også, det nærmest er kvalmende. Er der én, der har stillet op, er det ham. Det, du prøver på, er godt nok frækt, lød det videre fra Solbakken.

Ståle Solbakken og Norge kan kun kvalificere sig til EM-slutrunden i 2024 via Nations League.

Erling Haaland er udtaget til landsholdets kommende par kampe, men Solbakken ville ikke love på pressemødet, at han spiller begge de kommende kampe.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe