Leverede mirakel: Tidl. Superliga-træner nyder det

Den tidligere Lyngby-træner Freyr Alexandersson trives godt som cheftræner i belgiske KV Kortrijk, men han har skullet vænne sig til den belgiske fodboldkultur.



Fra succes i Superligaen til stor opgave i udlandet. 

Freyr Alexandersson vinkede farvel til Lyngby i januar, da belgiske KV Kortrijk købte ham fri af Superliga-klubben. 

Her skulle islændingen forsøge at redde den belgiske klub fra en truende nedrykning, og det lykkedes med bravur.

Noget af et mirakel, da klubben lå sidst med blot 10 point i 16 kampe inden Alexanderssons ankomst, og mandskabet havde allerede fyret to trænere i den forgangne sæson.

Her 11 måneder efter exittet fra Superligaen kigger 41-årige Alexandersson tilbage på tiden i Belgien, og noget bestemt har overrasket ham.

– Det går godt. Der er mange forskellige ting, som man kan måle efter, når man skal vurdere, om det går godt. Det går godt med familien, og børnene trives rigtig godt i skolen. Det er dejligt at se dem blomstre i et nyt miljø. Det er noget helt andet end Danmark, men vi savner stadig Danmark. Fodboldkulturen er meget anderledes i Belgien, end hvad jeg havde troet.

Jeg ved ikke, om jeg bliver i Belgien i mange år, eller om jeg tager til England. Måske tager jeg tilbage til Danmark.

Freyr Alexandersson
KV Kortrijk-cheftræner

– Det er lidt overraskende. Jeg snakker ikke om niveauet. Det er mere alt omkring fodbold. Det skulle jeg vænne mig til, men jeg er så heldig, at jeg har en fantastisk hverdag i klubben, og jeg har gode mennesker omkring mig. Jeg har mine gode venner Jonathan Hartmann og Thomas Kjærbye. Det er fantastisk at møde på arbejde hver dag. Det er vigtigt at have en god hverdag, så man kan udvikle sig.

– Vi opnåede vores mål i den seneste sæson, hvor det var svært. Nu er vi inde i en fase, hvor vi skal stabilisere os mere på alle parametre. Det er en stor opgave, men det går i den rigtige retning, fortæller Alexandersson i et interview med Tipsbladet.

Hvad er det specifikt, der har overrasket dig? 

– Det er forskellige ting. Det er blandt andet oplevelsen omkring kampdagen. Jeg oplevede dansk fodbold som meget familievenlig at komme til stadion.

– Når man kommer til Belgien, er det som at komme til England for 15 år siden. Det er tryk på, og der er god stemming på lægterne. Det er en helt anderledes stemming end i Danmark. Det er en ting.

– Fankulturen er langt mere aggressiv end i Skandinavien. Det er også, hvordan medierne er, ikke over for mig og min klub. Et eksempel er Anderlecht, som I jo også har skrevet meget om.

– Hvis man kommer i den storm, som Brian Riemer og Fredberg havnede i, så er det ikke nemt. Der bliver stillet anderledes spørgsmål i Belgien end i Danmark. Hvis du kommer på den forkerte side, oplevede jeg i Riemer og Fredbergs tilfælde, at det er svært at komme tilbage.

Ikke gået som håbet med Fossum
I den belgiske klub træner Alexandersson en kending fra dansk fodbold i form af Iver Fossum. Den 28-årige nordmand har dog blot fået 225 minutter fordelt over ni kampe i den belgiske liga i denne sæson. Han skiftede fra FC Midtjylland til KV Kortrijk i februar.

– Det har måske ikke gået, som vi havde håbet på begge to. Han har ikke fået den spilletid og tillid fra mig, som han havde ønsket, og jeg forventede, at jeg kunne give ham. Transitionen fra tiden i FC Midtjylland, hvor han var ramt på selvtilliden, var måske sværere, end jeg havde troet. Han er et godt sted, og han er super professional. Han er en sindssygt god rollemodel.

– Han passer på sig selv, og han træner super godt. Han har en rigtig god fodboldhjerne. Det er to ting, som har drillet ham lidt. Det er selvtillid og så er den belgiske liga sindssygt fysisk, og hvis man ikke er dygtig til duelspillet, så skal man have sindssyg fart, så man kan komme væk fra det. Iver er måske ikke den mest duelstærke spiller, og han er heller ikke den hurtigste. Men han er klog. Han kommer til at få mere spilletid.

Artiklen fortsætter under billedet.

2WAK4F3

Foto: Alamy

Store ambitioner
Lige nu har den tidligere Lyngby-træner kontrakt med den belgiske klub til sommeren 2026, men han åbner for, at et comeback til Danmark kan komme på tale på et tidspunkt.

– Jeg har store ambitioner, men jeg prøver at være i nuet og arbejde i Kortjik og gøre dem bedre samt udvikle mig selv. Det kommer, som det kommer. Hvis der kommer noget, må man forholde sig til det.

– Jeg ved ikke, om jeg bliver i Belgien i mange år, eller om jeg tager til England. Måske tager jeg tilbage til Danmark. Danmark er vores andet hjem, og vi kan godt mærke, at vi savner Danmark.

– Det kan sagtens være, at vi kommer tilbage til Danmark, men det er ikke planlagt. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, afslutter Alexandersson til Tipsbladet og tilføjer, at han nyder at arbejde med blandt andre Jonathan Hartmann, En stor fodboldfremtid er i vente for danskeren, mener Alexandersson. 

Lige nu er KV Kortrijk næstsidst i den bedste belgiske række med blot 14 point efter 13 kampe. 

I den seneste kamp brillerede Kasper Dolberg for Anderlecht i 4-0-sejren over Alexanderssons tropper.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Rejser til Brøndby med en røvfuld

Trist Mikael Uhre-besked

Dansker færdig i Galatasaray

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Superliga-klub smadrer transferrekord

FC Barcelona-stjerner i chok


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kreativ transfer-løsning?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Påpeger Conrad Harders problem

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?



Den helt rigtige Højlund-beslutning

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tour de France – 1. etape

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Megatransfer på vej?

– Jeg er stærkere end nogensinde



Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

– Han kan blive vigtig



Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Arbejder på Matt O’Riley-transfer