Southgate forstår ikke engelsk stjernes afvisning

Gareth Southgate forstår ikke umiddelbart, hvorfor Callum Hudson-Odoi har afvist sin udtagelse til Englands U21-landshold.



Gareth Southgate udtog i denne uge truppen til Englands kommende VM-kvalifikationskampe mod Albanien og San Marino, og her glimrede flere Manchester United-stjerner ved deres fravær. 

Hverken Jadon Sancho, Jesse Lingard eller Mason Greenwood var således at finde i Southgates trup. Ifølge landstræneren har Greenwood meldt fra, for at fokusere på sin klub, mens de to førstnævnte er decideret vraget. 

Southgate har taget en snak med Greenwood og spillerens familie. 

– Greenwood er ung nok til, at der stadig er tid. Han ønsker at spille for England, det har han gjort klart. Det er ikke fordi, at han ikke ønsker at spille for os, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Gareth Southgate. 

Uforstående Southgate
Mens Gareth Southgate altså er fuld af forståelse for Mason Greenwoods afbud, så har landstræneren mindre forståelse for, at Chelsea-stjernen Callum Hudson-Odoi har valgt at afvise sin udtagelse til Englands U21-landshold. 

– Han føler, at hans bedste chance for at komme på holdet [seniorlandsholdet, red.] ved at bevise sig i Chelsea. Men hvis jeg skal være ærlig, så tror jeg, at han har en bedre chance for at imponere os, hvis han også spillede på U21-landsholdet, lød det således fra Southgate. 

Callum Hudson-Odoi spillede senest for U21-landsholdet under sommerens U21-EM-slutrunde. I sommer var der rygter om, at Chelsea-stjernens plan er at spille for Ghanas landshold





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM