Transferrekorden i Premier League kommer til at blive slået denne sommer.
Sådan lyder det fra Peter Schmeichel, der føler sig overbevist om, at Alexander Isak, der aktuelt strejker i Newcastle, ender med at trække i Liverpool-trøjen.
Den danske landsholdslegende bakker dog ikke op om svenskerens opførsel.
– Nej, absolut ikke. Det er aldrig i orden. En spiller må aldrig begynde at strejke. Du kommer til en klub og underskriver en kontrakt med en varighed på et vist antal år. Du sætter din signatur på den kontrakt, og det bliver du nødt til at respektere, lyder det fra Peter Schmeichel i Viaplays opakt til aftenens Premier League-opgør mellem netop Newcastle og Liverpool.
Har en mistanke
Ifølge Peter Schmeichel er det netop aftenens opgør mellem Newcastle og Liverpool, der har betydet, at salget af Alexander Isak endnu ikke er sket.
– De spiller mod Liverpool i dag. Jeg har en mistanke om, at Newcastle har trukket den ud, i den her transfer, indtil den her kamp er blevet afviklet.
– Prøv at forestil dig, hvis den her transfer faldt på plads i sidste uge, og han så kommer ind og scorer tre mål i dag, hvilket han er i stand til. Så god er han. De er her alle sammen (på St. James’ Park, red.).
– Bare vent til i morgen. Jeg er helt sikker på, at i morgen falder den her handel på plads. Og det bliver i omegnen af 135 millioner pund (1,15 milliarder kroner, red.), altså en rekordtransfer. Det kommer aldrig nogensinde til at ske, at Newcastle kan afvise den slags penge. Det er udelukket. De er allerede på grænsen i forhold til PSR (de økonomiske regler, red.). 135 millioner pund vil betyde alverden for den fodboldklub, lyder det fra Peter Schmeichel.
Alexander Isak kom i sidste uge med en udmelding, hvor den svenske bomber langede ud efter Newcastle. Læs om det her.
Aftenens kamp mellem Newcastle og Liverpool er netop blevet fløjtet af. Opgøret endte med en 3-2-sejr til Liverpool efter et sent sejrsmål. Danske William Osula kom på tavlen for hjemmeholdet.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL