Stod til fængsel, da hun blev voldtaget i Qatar

Ifølge flere medier – heriblandt El Pais, “slipper” mexicanske Paola Schietekat nu for fængsel og piskeslag, som hun ellers stod til, da hun var blevet voldtaget i sit eget hjem. Hun var i Qatar, da hun arbejdede på VM-slutrunden.



Hun boede og arbejdede i Qatar som en del af forberedelserne frem mod VM-slutrunden i slutningen af dette år, da den mexicanske kvinde Paola Schietekat, 28 år, anmeldte, at en mand var brudt ind i hendes hjem og havde truet med at dræbe hende, mens han voldtog hende.

Det var den 6. juni, at hun anmeldte voldtægten, indbruddet og dødstruslen, men i stedet blev spotlightet vendt mod Paola Schietekat, der af myndighederne i Qatar blev beskyldt for at have sex uden for ægteskab. Det er ulovligt i Qatar.

Det skyldes, at manden, hun anklager for at have voldtaget hende, hævdede, at de to boede sammen, og at han var hendes partner. 

Og således endte det med, at den 28-årige kvinde stod til at få syv års fængsel og 100 piskeslag. Fordi hun havde anmeldt en voldtægt, og fordi myndighederne så mente, at hun havde sex uden for ægteskabet.

Det lykkedes den mexicanske kvinde at flygte ud af Qatar og Doha, og efter at have fået hjælp af de mexicanske myndigheder er sigtelserne mod hende nu droppet.

Det var i Doha sidste år, at hun blev udsat for en forbrydelse og så selv stod til at blive straffet for den forbrydelse. Hun arbejdede ifølge mexicanske medier som adfærdsøkonom i VM-komiteen.

I et opslag på Twitter har hun takket for hjælpen til de mexicanske myndigheder.

Det er langt fra første gang, at der er spotligt på Qatar og elendige menneskerettigheder. For eksempel er det blevet dokumenteret, at gæstearbejdere lever under slavelignende forhold. Og The Guardian kunne sidste år rapportere, at mere end 6.500 migrantarbejdere er døde i Qatar.

Her på Tipsbladet har vi også talt med nogle af de gæstearbjedere, der arbejder og har arbejdet i Qatar. Det har blandt andet ført til historier om gæstearbejdere, der ikke får løn.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej