Stor BIF-hyldest: Nu reagerer Niels Frederiksen

I forbindelse med præstationen af Niels Frederiksen som ny Lech Poznan-træner fik danskeren taget et billede, hvor han holdt et skilt som reference til det berømte 'Keep Attacking'-skilt fra Brøndby-tiden. Frederiksen siger til Tipsbladet, at han synes, at det var en sjov gimmick.



I 2021 vandt Brøndby det danske mesterskab med Niels Frederiksen i spidsen. Den danske cheftræner blev dog også kendt for et ganske bestemt skilt i den sæson.

Da Brøndby mødte FC Midtjylland i en vital kamp, måtte Niels Frederiksen ty til en alternativ metode, da han ikke kunne komme i kontakt med Brøndby-spillerne.

Her endte han med at holde et ‘Keep Attacking’-skilt op i vejret til stor morskab for mange. Brøndby IF endte med at vinde 3-1 og mesterskabet.

I forbindelse med Lech Poznan-præsentationen af Frederiksen tog den polske klub et billede med teksten ‘Tro på det’ på polsk med reference til Brøndby-skiltet.

Tipsbladet har spurgt Niels Frederiksen om, hvad han synes om gimmicken.

– Ja, det skilt endte med at blive verdensberømt. Jeg synes vel, at det var en meget sjov henvisning til, hvad jeg har lavet tidligere. Det er dog nok ikke noget, som man skal forvente, at jeg gentager sådan lige med det samme, siger Niels Frederiksen med et glimt i øjet til Tipsbladet.

Du kan se billedet lige her. 

Foto: Lech Poznan

Offensivt mindset
‘Keep Attacking’ flugter dog meget godt med den fodboldfilosofi, som den polske klub praktiserer, fortæller den danske cheftræner.

Klubben har en strategi for det hele, og der står også, hvilken spillestil som man gerne vil praktisere, uden at det er skrevet ned til mindste detalje, og det, synes jeg, er meget fornuftigt. Man har et offensivt mindset, og man vil gerne spille attraktiv, dynamisk og intensiv fodbold.

– Det tiltaler mig rigtig meget. Man skal være opmærksom på, at Lech er en topklub i Polen, så holdet har typisk bolden meget, og en del hold, når vi spiller på hjemmebane, vil stille sig relativt lavt på banen og være forsvarsorienteret. Jeg synes, at den offensiv tilgang til fodbold med noget fart passer godt til mig. Jeg vil gerne træne et hold, der tænker offensivt, og på den måde tænker, at man kan vinde kampene og har det som ambition, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Lech Poznan endte på en noget skuffende femteplads i den seneste sæson.







Pludselig nævnte Zorniger Moukoko


Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

– Ingen har pengene til at friste mig

‘Nærmest et karaktermord’

Sensationel udvikling på vej?

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Slut: Imponerende Brøndby-sejr

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Eriksen med stor hyldest

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

På røven over dansk stjerne

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Storroser Yuito Suzuki

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Skidt nyt for Andreas Christensen

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere

Her kan du se OB mod Brøndby IF

Skrækkeligt Napoli-nyt

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Få mål i Moreira

Danskere får bronze på efterbevilling

Neestrup: Snoren er kortere her