Stor hyldest: Matt O’Riley udtaget til årets hold

Matt O'Riley har gang i en imponerende sæson i det skotske for Celtic, og nu er hans flotte præstationer blevet kronet med en plads på årets hold i den bedste skotske række.



Sikke en sæson, det har været for dansk Matt O'Riley.

Tilbage i november sidste år fik han debut på det danske A-landshold i en kamp mod Nordirland, men også på klubplan har den 23-årige midtbanespiller imponeret stort for Celtic. 

Den skotske storklub har nemlig kurs mod mesterskabet i Skotland, hvor de i skrivende stund ligger på førstepladsen med tre point foran de evige rivaler fra Glasgow Rangers, og det kan man i høj grad takke O'Riley for.

Danskeren har alene i denne sæson bidraget med hele 13 mål og 11 assists på 23 kampe i den skotske liga, og det er nu blevet belønnet med en fornem hæder. 

Matt O'Riley har nemlig fundet vej til årets hold i den skotske Premiership som følge af hans imponerende præstationer. 

Det er da langt fra kun i Skotland, at man er opmærksomme på den danske midtbanespiller. Det er man også i det store udland, hvor han tilbage i marts bekræftede overfor Tipsbladet og den øvrige presse, at Atletico Madrid havde afgivet et bud på ham. 

Et bud, der dengang lød på 156 millioner, men Celtic krævede 215 millioner kroner, hvorefter Atletico Madrid ikke vendte tilbage.

Om Matt O'Riley har vokset sig for stor til skotsk fodbold og allerede til sommer er på vej til det store udland, må indtil nu stå hen i det uvisse, men du kan læse Tipsbladets bud på, hvad fremtidsmulighederne for den danske midtbanespiller kunne være lige HER. 







LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Giver transferopdatering

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cristiano Ronaldo i optur

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Harry Maguire i chok

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!