Stor hyldest: Matt O’Riley udtaget til årets hold

Matt O'Riley har gang i en imponerende sæson i det skotske for Celtic, og nu er hans flotte præstationer blevet kronet med en plads på årets hold i den bedste skotske række.



Sikke en sæson, det har været for dansk Matt O'Riley.

Tilbage i november sidste år fik han debut på det danske A-landshold i en kamp mod Nordirland, men også på klubplan har den 23-årige midtbanespiller imponeret stort for Celtic. 

Den skotske storklub har nemlig kurs mod mesterskabet i Skotland, hvor de i skrivende stund ligger på førstepladsen med tre point foran de evige rivaler fra Glasgow Rangers, og det kan man i høj grad takke O'Riley for.

Danskeren har alene i denne sæson bidraget med hele 13 mål og 11 assists på 23 kampe i den skotske liga, og det er nu blevet belønnet med en fornem hæder. 

Matt O'Riley har nemlig fundet vej til årets hold i den skotske Premiership som følge af hans imponerende præstationer. 

Det er da langt fra kun i Skotland, at man er opmærksomme på den danske midtbanespiller. Det er man også i det store udland, hvor han tilbage i marts bekræftede overfor Tipsbladet og den øvrige presse, at Atletico Madrid havde afgivet et bud på ham. 

Et bud, der dengang lød på 156 millioner, men Celtic krævede 215 millioner kroner, hvorefter Atletico Madrid ikke vendte tilbage.

Om Matt O'Riley har vokset sig for stor til skotsk fodbold og allerede til sommer er på vej til det store udland, må indtil nu stå hen i det uvisse, men du kan læse Tipsbladets bud på, hvad fremtidsmulighederne for den danske midtbanespiller kunne være lige HER. 





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Det var vanvittigt brutalt

Smider Salah-bombe

AGF – FC Midtjylland

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Inter skuffer stort mod Torino

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Fredericia – OB

Drømmemål sender Fredericia under stregen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!