Stor hyldest: Matt O’Riley udtaget til årets hold

Matt O'Riley har gang i en imponerende sæson i det skotske for Celtic, og nu er hans flotte præstationer blevet kronet med en plads på årets hold i den bedste skotske række.



Sikke en sæson, det har været for dansk Matt O'Riley.

Tilbage i november sidste år fik han debut på det danske A-landshold i en kamp mod Nordirland, men også på klubplan har den 23-årige midtbanespiller imponeret stort for Celtic. 

Den skotske storklub har nemlig kurs mod mesterskabet i Skotland, hvor de i skrivende stund ligger på førstepladsen med tre point foran de evige rivaler fra Glasgow Rangers, og det kan man i høj grad takke O'Riley for.

Danskeren har alene i denne sæson bidraget med hele 13 mål og 11 assists på 23 kampe i den skotske liga, og det er nu blevet belønnet med en fornem hæder. 

Matt O'Riley har nemlig fundet vej til årets hold i den skotske Premiership som følge af hans imponerende præstationer. 

Det er da langt fra kun i Skotland, at man er opmærksomme på den danske midtbanespiller. Det er man også i det store udland, hvor han tilbage i marts bekræftede overfor Tipsbladet og den øvrige presse, at Atletico Madrid havde afgivet et bud på ham. 

Et bud, der dengang lød på 156 millioner, men Celtic krævede 215 millioner kroner, hvorefter Atletico Madrid ikke vendte tilbage.

Om Matt O'Riley har vokset sig for stor til skotsk fodbold og allerede til sommer er på vej til det store udland, må indtil nu stå hen i det uvisse, men du kan læse Tipsbladets bud på, hvad fremtidsmulighederne for den danske midtbanespiller kunne være lige HER. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Overvejer AGF-forlængelse

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nu er de færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner