Stor hyldest: Matt O’Riley udtaget til årets hold

Matt O'Riley har gang i en imponerende sæson i det skotske for Celtic, og nu er hans flotte præstationer blevet kronet med en plads på årets hold i den bedste skotske række.



Sikke en sæson, det har været for dansk Matt O'Riley.

Tilbage i november sidste år fik han debut på det danske A-landshold i en kamp mod Nordirland, men også på klubplan har den 23-årige midtbanespiller imponeret stort for Celtic. 

Den skotske storklub har nemlig kurs mod mesterskabet i Skotland, hvor de i skrivende stund ligger på førstepladsen med tre point foran de evige rivaler fra Glasgow Rangers, og det kan man i høj grad takke O'Riley for.

Danskeren har alene i denne sæson bidraget med hele 13 mål og 11 assists på 23 kampe i den skotske liga, og det er nu blevet belønnet med en fornem hæder. 

Matt O'Riley har nemlig fundet vej til årets hold i den skotske Premiership som følge af hans imponerende præstationer. 

Det er da langt fra kun i Skotland, at man er opmærksomme på den danske midtbanespiller. Det er man også i det store udland, hvor han tilbage i marts bekræftede overfor Tipsbladet og den øvrige presse, at Atletico Madrid havde afgivet et bud på ham. 

Et bud, der dengang lød på 156 millioner, men Celtic krævede 215 millioner kroner, hvorefter Atletico Madrid ikke vendte tilbage.

Om Matt O'Riley har vokset sig for stor til skotsk fodbold og allerede til sommer er på vej til det store udland, må indtil nu stå hen i det uvisse, men du kan læse Tipsbladets bud på, hvad fremtidsmulighederne for den danske midtbanespiller kunne være lige HER. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Delaney afslører dialog

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Brian Riemer peger på tre årsager

– Vi har alle fejlet

Snart kan det give rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen