Storhitter i England: Dansker håber på 20 mål igen

Den danske angriber bragede igennem i sidste sæson af The Championship, og nu håber han på, at han kan gentage bedriften i den næste.



Den danske angriber Emil Riis har haft fart på, siden han skiftede Randers FC ud med engelske Preston North End i sommeren 2020.

Fire mål i hans første sæson for englænderne blev i sidste sæson vekslet til 20 fuldtræffere og en titel som holdets topscorer. De positive tendenser ønsker danskeren selvsagt fortsætter på den anden side af sommerferien.

– Man kan ikke klage over at score 20 mål i en sæson. Det var fedt for mig, og jeg håber bare på, at jeg kan gøre det samme i år. Det er noget jeg ser tilbage på, men nu må jeg se fremad og gøre det igen. Nu har jeg vist, at jeg kan gøre det, men det handler om at kunne gøre det igen, siger Emil Riis til BBC Sport Lancashire.

Den danske angriber har efter en lang sæson i Preston North End, hvor han spillede på den anden side af 40 kampe, både været hjemme i Danmark for at holde ferie og i Spanien.

Nu kommer den svære sæson to, hvor forventningerne stiger til den 24-årige dansker, der har imponeret stort i England. Det handler for Emil Riis om at holde snuden i sporet og gentage bedriften ifølge ham selv.

– Det giver en masse pres, men nu ved jeg, at jeg kan gøre det. Så det handler om at gøre det igen og arbejde hårdt, siger han.

I første omgang er Preston North End begyndt på holdets forberedelser til den kommende sæson, hvor de skal forsøge at forbedre 13.-pladsen fra i fjord i The Championship.

Den ambition bliver uden holdets førstemålmand, danske Daniel Iversen, da han er taget retur til Leicester City.

Her skal han i første omgang konkurrere med Danny Ward og Kasper Schmeichel om spilletiden, medmindre han fristet af endnu et lejeophold i The Championship. Preston North End har tidligere været meldt interesseret i et gensyn.

Middlesbrough har også haft ham på blokken, men meget tyder på, at de har rettet opmærksomheden mod Manchester Citys Zack Steffen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’