Storhitter i England: Dansker håber på 20 mål igen

Den danske angriber bragede igennem i sidste sæson af The Championship, og nu håber han på, at han kan gentage bedriften i den næste.



Den danske angriber Emil Riis har haft fart på, siden han skiftede Randers FC ud med engelske Preston North End i sommeren 2020.

Fire mål i hans første sæson for englænderne blev i sidste sæson vekslet til 20 fuldtræffere og en titel som holdets topscorer. De positive tendenser ønsker danskeren selvsagt fortsætter på den anden side af sommerferien.

– Man kan ikke klage over at score 20 mål i en sæson. Det var fedt for mig, og jeg håber bare på, at jeg kan gøre det samme i år. Det er noget jeg ser tilbage på, men nu må jeg se fremad og gøre det igen. Nu har jeg vist, at jeg kan gøre det, men det handler om at kunne gøre det igen, siger Emil Riis til BBC Sport Lancashire.

Den danske angriber har efter en lang sæson i Preston North End, hvor han spillede på den anden side af 40 kampe, både været hjemme i Danmark for at holde ferie og i Spanien.

Nu kommer den svære sæson to, hvor forventningerne stiger til den 24-årige dansker, der har imponeret stort i England. Det handler for Emil Riis om at holde snuden i sporet og gentage bedriften ifølge ham selv.

– Det giver en masse pres, men nu ved jeg, at jeg kan gøre det. Så det handler om at gøre det igen og arbejde hårdt, siger han.

I første omgang er Preston North End begyndt på holdets forberedelser til den kommende sæson, hvor de skal forsøge at forbedre 13.-pladsen fra i fjord i The Championship.

Den ambition bliver uden holdets førstemålmand, danske Daniel Iversen, da han er taget retur til Leicester City.

Her skal han i første omgang konkurrere med Danny Ward og Kasper Schmeichel om spilletiden, medmindre han fristet af endnu et lejeophold i The Championship. Preston North End har tidligere været meldt interesseret i et gensyn.

Middlesbrough har også haft ham på blokken, men meget tyder på, at de har rettet opmærksomheden mod Manchester Citys Zack Steffen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Storhylder Christian Nørgaard

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vild med ny Eriksen-løsning

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bekræfter millionbud på dansker

Klar besked til FCK-fans

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning