I februar blev Steffen Kielstrup og Johnny Mølby ansat som midlertidig trænerduo i Vejle Boldklub, der havde kurs direkte mod 1. division, og det viste sig at være en forrygende beslutning, da klubben fra Nørreskoven på næsten mirakuløs vis sikrede sig en ny Superliga-sæson i søndags, hvor AaB og Lyngby i stedet måtte vinke farvel til den bedste række.
Derfor må det også siges at være lidt af en bombe, at Vejle har valgt at genansætte klubbens tidligere cheftræner Ivan Prelec, der i september valgte at forlade klubben efter en katastrofal sæsonstart med ni nederlag på stribe, som Tipsbladet kunne afsløre torsdag.
I et interview på Viaplay Sport News vil Thomas Gravesen derfor heller ikke lægge skjul, at han er overrasket over historien.
– Ja, det er jeg, og jeg har også været nødt til at grave lidt dybere og spørge lidt steder omkring, hvad det her indebærer, og hvad det betyder. Vi var alle sammen vidne til et skrækscenarie af en start på en Superliga, da Ivan Prelec tabte sine første 10 kampe (ni kampe, red.). Det har vi aldrig set før i Superligaen.
– Og jeg blev simpelthen nødt til – for jeg kunne slet, slet ikke forstå de her rygter – at spørge lidt rundt omkring. Så ja, jeg er enormt overrasket over, at Ivan Prelecs navn bliver nævnt igen, lyder det fra Thomas Gravesen.
Forstår du Vejles genansættelse af Ivan Prelec?
0 Votes
Den tidligere Real Madrid-spiller var så forbløffet over historien, at han var nødt til at undersøge den nærmere.
– Jeg ville gerne vide lidt mere om det, om hvordan man på den måde kunne finde på at gå tilbage til en træner, der har tabt 10 kampe i træk og bagefter siger op. For mig var det vigtigt lige at få lidt fundament i historien og få lidt baggrund på det hele, i forhold til hvad det drejede sig om, lyder det fra Thomas Gravesen.
Du kan se hele klippet med Thomas Gravesens reaktion på Vejle-historien i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER