Superligaens yngste målscorer skal stå i spidsen for indsats mod ludomani

Spilleafhængighed var med til at ødelægge Mads Beierholms karriere, men nu skal den yngste målscorer i Superliga-historien være ambassadør for et projekt, der skal bekæmpe netop det.



Mads Beierholm var kun 16 år og 263 dage gammel, da han udlignede til 1-1 for Vejle Boldklub mod Esbjerg fB i 2001. Dermed blev han den yngste målscorer i Superliga-historien, og den rekord har ingen overgået.

Men trods de lovende takter i en tidlig alder blev Beierholms karriere aldrig, som man forventede. Vejle, SønderjyskE, Fylkir, Brabrand Odder og Middelfart nåede han at repræsentere, og en del af forklaringen på nedturen var, at han spille en formue væk.

– Jeg oparbejdede en stor gæld, og jeg kom så langt ud, at jeg lånte penge af min familie – men dækkede det ind under et andet påskud end poker. Familien var sidste udvej, for det var flovt. Sportsligt gik det bare ned ad bakke for mig, for poker blev så stor en del af hverdagen, at det tog fokus fra at passe mit arbejde, som fodbold jo var, siger Beierholm til Politiken i anledning af et nyt projekt.

Han skal nemlig være ambassadør for et nyt tiltag, der skal modarbejde spilleafhængighed i sportens verden. Den usunde adfærd kan, som i Beierholms tilfælde, få stor personlige konsekvenser, og den kan i sidste ende presse spillere ud i eksempelvis matchfixing for at få noget at det tabte ind igen.

Derfor er en række aktører i dansk idræt gået sammen med Center for Ludomani om at formulere en spillepolitik, der kan give idrætsmændene og -kvinderne et sundt værdigrundlag.

– Gambling på sport har været en almen del af kulturen i dansk idræt, så nu gælder det om at italesætte pengespil på en ny måde. For eksempel skal unge under 18 år have at vide, at de slet ikke må spille i forbindelse med deres sportsgren – det står i loven og burde give sig selv, men faktum er, at mange mindreårige spiller. Derfor skal trænere og ledere tage en snak med de unge, hvis de ser dem spille om penge, ligesom de ville gøre, hvis de så de unge drikke øl på en træningslejr, siger Inger Winther Johannsen, konstitueret leder af forebyggelsesindsatsen ved Center for Ludomani, til Politiken.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

New Zealand – Belgien

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Egypten – Iran