Sviatchenko udfordrer Zanka/Bjelland

Erik Sviatchenko vil med på det U/21-landshold, der spiller EM til sommer, og han mener selv, han kan hamle op med A-landsholdsspillerne Mathias ”Zanka” Jørgensen og Andreas Bjelland.



Andreas Bjelland fik A-landsholdsdebut, da han onsdag aften spillede sammen med Mathias ”Zanka” Jørgensen i A-landsholdets midterforsvar.

Men de to kan meget vel være tilbage på U/21-landsholdet i foråret, når det gælder optaktskampene til U/21 EM til sommer, og det kan gå ud over FC Midtjyllands Erik Sviatchenko, der spillede i det centrale forsvar på U/21-holdet onsdag mod Holland.

Sviatchenko er dog slet ikke bange for konkurrencen fra de to A-landsholdsspillere.

– Jeg føler faktisk, at jeg fint kan hamle op med de to, så det bekymrer mig egentlig ikke, at de måske kommer ned igen. Jeg synes, at jeg har leveret fine præstationer for mit klubhold, der berettiger mig til at være med, og jeg har også gjort det godt i de kampe, jeg har fået på U/21, siger Sviatchenko til tipsbladet.dk.

Målet er at kommer med til EM-slutrunden til sommer, selv om konkurrencen måske ikke bare kommer fra ”Zanka” og Bjelland.

– Jeg ved godt, at Simon Kjær kan blive rykket ned, men jeg har som mål at komme med til den slutrunde, og jeg føler også sagtens, jeg kan være med på det niveau. Jeg synes, det vil være lidt uretfærdigt, hvis Simon Kjær kommer med, bare fordi han har alderen til det. Jeg mener, at dem der har været med på holdet, de også burde få chancen til slutrunden, for vi kan godt løfte den opgave, lyder det selvsikkert fra Sviatchenko.

Den 19-årige FC Midtjylland-spiller scorede onsdag aften Danmarks eneste mål i 1-3 nederlaget til Holland.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’