Thorup inden PSV: Det kommer ikke til at ske!

FC København har lagt en meget klar plan inden torsdagens brag mod PSV.



FC København skal på en meget svær opgave torsdag aften, når hovedstadsklubben møder PSV Eindhoven på udebane i Conference League. 

Men selvom Jess Thorups mandskab er underdogs på papiret i den første af to 1/8-finaler, så kommer løverne ikke til at parkere bussen foran Kamil Grabaras mål. 

Det slog den 52-årige cheftræner fast, da han talte med den fremmødte presse efter tirsdagens træningspas på Frederiksberg. 

– Vi skal ikke derned og forsvare os i 90 minutter, for det kan vi ikke. Vi kommer selvfølgelig til at forsvare, men det gælder om at gøre det i så korte sekvenser som muligt, lød det fra Jess Thorup, inden han fortsatte: 

– Jeg var nede og se PSV i søndags, og det er et meget aggresivt hold med en masse genpres. Men kan vi finde løsninger på det og skubbe bolden langt væk fra vores eget mål, så tror jeg ligeledes, der er muligheder. 

Skulle FC København komme til at forsvare mere end planlagt i Holland, er det muligvis et meget godt tidspunkt. Løverne har således spillet til nul i forårets tre første Superliga-kampe. 

Og det skyldes blandt andet, at Jess Thorup har haft en masse fokus på den defensive del i opstarten efter et efterår, hvor FC København – med egne ord – lukkede mange dumme mål ind. 

– Det er klart, at det har fyldt en del. Vi har haft meget fokus på at forsvare som hold i vores opstart. Og det har resulteret i tre kampe til nul og en solid defensiv. 

– Derudover er de chancer, som vi giver væk, ikke lige så store, som de var i efteråret. Det skyldes blandt andet, at afslutningerne mod vores mål er fra svære positioner, og det har vi også arbejdet en del med. 

I den anden ende af banen er problemerne straks større for FC København. Både Khouma Babacar og Nicolai Jørgensen er nemlig låst og er derfor ikke tilgængelige for Jess Thorup torsdag aften. 

Det tager FC København-træneren dog meget roligt. 

– Styrken er vores bredde i truppen, og det skal vi vise er vores styrke nu, hvor vi skal spille mange vigtige kampe. Som du selv siger, så har mange spillere allerede fået minutter i foråret, og jeg synes, at folk allerede føler ejerskab over det projekt, som vi er i gang med. 

– Og så er det ikke første gang i FC Københavns historie, at der skal spilles med en atypisk angriber. Jeg kommenterer dog ikke på, hvem der starter inde. Det kan I se torsdag aften, når startopstillingen kommer ud. 

PSV Eindhoven mod FC København fløjtes op klokken 21.00 torsdag aften, og det betyder, at svaret på hovedstadsklubbens angriber kommer cirka en time før. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM