Tidl. dansk landsholdssspiller vinder retssag – men stopper

Den tidligere danske landsholdsspiller Ole Tobiasen kan se frem til en erstatning fra den hollandske klub MVV Maastricht, som havde havde lovet ham en stilling efter karrieren. En karriere, som nu er endegyldigt overstået.



24.000 euro eller 178.723 kroner. Det er beløbet, som den tidligere danske landsholdsspiller Ole Tobiasen nu får ud af et længerevarende tovtrækkeri med den hollandske klub MVV Maastricht. Klubben havde lovet danskeren en position som sportsdirektør, men trak det mundtlige tilbud tilbage. Det faldt naturligvis Tobiasen for brystet, og nu har det hollandske fodboldforbund, KNVB, givet danskeren ret – og tilkendt ham erstatningen på 24.000 euro. Det stiller dog ikke Tobiasen tilfreds.

– Jeg er ikke tilfreds med erstatningen. Når man tænker på, at jeg i realiteten har været arbejdsløs siden den 1. juli, er det et skuffende beløb. Men selvfølgelig er det fint, jeg har vundet, siger Ole Tobiasen til tipsbladet.dk.

Nu kan økonomisk trængte MVV Maarstrich vælge at ansætte Ole Tobiasen igen inden den 1. oktober, hvis de vil slippe for at betale erstatningen. Men det virker udelukket, forklarer Tobiasen. I stedet får han lov til at fortsætte i et nyt job som ungdomstræner i Morten Skobo, Sebastian Svärd og Mads Junkers klub Roda JC. For den aktive karriere er et overstået kapitel.

– Jeg har lavet en aftale med Roda for denne sæson. Fodbolden er jeg stoppet helt med. Nu satser jeg på min trænerkarriere, fortæller Ole Tobiasen.

Dén trænerkarriere har altså foreløbigt ført ham til Roda, men han udelukker langtfra, at den i fremtiden vil føre ham hjem til Danmark.

– Jeg er åben overfor alt. Om det er Holland/Belgien, Danmark eller et andet land er underordnet. Jeg vil bare gerne træne, slutter Tobiasen.

Ole Tobiasen nåede i sin aktive karriere at repræsentere klubber som AZ, Ajax Amsterdam og FC København i to omgange. Det blev desuden til seks kampe og et enkelt mål i den danske landsholdstrøje.







LIVE

VM-LIVE: Historiske Messi slår sin anden rekord

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Her kan du se Argentina mod Østrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Norge mod Senegal

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Lyngby Boldklub sælger profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Storklubber kæmper om danskers underskrift



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal