Sæsonen er slut for den danske målmand Andreas Dithmer og FC Utrechts andethold, Jong Utrecht, i den næstbedste hollandske række, og dermed er der sat punktum på det tidligere FC København-talents første fulde sæson som udlandsprofessionel.
Og det har været en blandet fornøjelse.
Det er blevet til i alt 25 kampe på seniorniveau i tiden i Utrecht. Her på det sidste har der dog ikke været meget spilletid. Der er kommet flere målmænd om buddet, og Jong Utrecht er et udviklingshold, hvor man ser flere spillere an.
– Det har været lidt op og ned, erkender Andreas Dithmer i et interview med Tipsbladet, mens han er hjemme i Danmark på sommerferie.
– Jeg synes, jeg i efteråret spiller nogle ret gode kampe mod nogle af de hold, der rykkede op, for eksempel Volendam og ADO Den Haag. Det var fedt. De seneste måneder har jeg så ikke spillet så meget, og det er ikke så fedt, men det er jo sådan, det er i fodbold nogle gange.
Til gengæld har sæsonen også budt på et par ture med førsteholdet, der nyder stor succes og er nummer fire i Eredivisie.
– Det har været fedt. Førsteholdet har jo også haft en rigtig god sæson, og jeg har trænet en del med dem. Der har været god stemning, fortæller han.
Mens førsteholdet har nydt succes, har det desuden ikke været tilfældet for Jong Utrecht. Holdet slutter som nummer 19 ud 20 i den næstbedste række, men da klubben ikke kan rykke ud, står den stadig på 1. division for mandskabet i næste sæson.

Åben for skifte
Nu står Andreas Dithmer så over for en god, lang sommerferie i Danmark, før han skal tilbage.
Og den 19-årige danske målmand satser på, at den kommende sæson byder på mere spilletid – enten i Utrecht eller et andet sted.
– Det regner jeg bestemt med. Nu må vi se, hvad der sker med sommeren. Jeg har en rimelig lang sommerferie, så jeg må se det hele an, og så må vi se på det efter sommerferien, siger Andreas Dithmer.
Kunne du forestille dig at søge et andet sted hen?
– Det kunne godt være en mulighed, vil jeg sige. Det er ikke fordi der er noget konkret, men det kunne godt være en mulighed.
Er det på grund af spilletiden?
– Ja, men også at jeg synes, at jeg har haft halvandet gode år her, og at det måske er tid til at rykke videre og prøve sig af et andet sted. Det er ikke noget, der er sikkert. Men det kunne godt være, lyder det fra Andreas Dithmer.
Andreas Dithmer, der har en række u-landskampe på cv’et, blev i første omgang udlejet fra FC København til FC Utrecht i foråret 2024. I juli 2024 skiftede han så permanent, da hollænderne udnyttede en købsoption i aftalen.
Hans kontrakt med FC Utrecht løber indtil sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
TOPNYHED