Den såkaldte billetsag i DBU vil ikke dø, selvom DBU-toppen gerne ser det.
I et svar fra kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen til Folketinget, som Ekstra Bladet rapporterede om mandag, kom det frem, at fire af de seks meget omdiskuterede billetter til Champions League-finalen ikke er blevet betalt af deltagerne til DBU, selvom det var DBU, der lagde ud for billetterne via en driftskonto i forbundet tilbage i 2016.
Og ganske opsigtsvækkende meddeler DBU til kulturministeren, at de fire ubetalte billetter ikke vil blive betalt.
– Afregningen er sket ved at udstede fakturaer til de to personer, der modtog henholdsvis fire og to billetter. Den ene fakturamodtager har efter to rykkerskrivelser fra DBU meddelt DBU, at betaling ikke vil finde sted. Da fordringen ikke kan fuldbyrdes pga. forældelse, kan DBU ikke foretage sig yderligere. Den anden faktura er betalt, står der i svaret til Folketinget.
En af dem, der fulgt sagen, er Uffe Elbæk, folketingsmedlem for Frie Grønne og kulturminister fra 2011 til 2012.
Den tidligere kulturminister stiller sig uforstående overfor både sagens indhold og DBU’s håndtering.
– Det er virkelig besynderligt, at fire personer har modtaget de her attraktive billetter for DBU, men ikke har betalt DBU for dem, siger Uffe Elbæk til tipsbladet.dk.
– Jeg bliver virkelig nysgerrig, når jeg hører svaret fra DBU. Hvorfor vil de her personer ikke betale? De må jo have en god grund til ikke at betale for en vare og en oplevelse, de har fået til den finale, siger Uffe Elbæk.
– Uanset, hvad den grund må være, falder det tilbage på DBU.
– Jeg er virkelig forundret over, hvor uprofessionelt DBU har håndteret sagen, og hvor ringe kommunikationen har været. Der er kommet forklaring efter forklaring, hvor den seneste forklaring ikke har passet med det, man tidligere havde oplyst, siger Uffe Elbæk.
Da Tipsbladet i februar gik i dybden med sagen efter en email med lækkede dokumenter om billetsagen var blevet sendt til DBU’s repræsentantskab, var tre eksperter med ekspertise i strafferet stærkt skeptiske over sagen og anbefalede en undersøgelse fra politiet eller en anden ekstern instans.
Efter Uffe Elbæks mening er sagen overhovedet ikke lukket med DBU’s nylige svar til kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen og ministerens svar til Folketinget.
– Alt, der kunne gå galt, er gået galt i denne sag.
– Man kan jo have forestillinger om, at det er sket det ene og det andet. Derfor er den eneste rigtige løsning at få sat en uvildig undersøgelse i gang. Det er det rigtige at gøre som bestyrelse. DBU har jo ingen interesse i, at omverdenen sidder tilbage med fornemmelsen af, at noget ikke er gået rigtigt til, siger Uffe Elbæk.
– Det var helt klart det, jeg ville have gjort, hvis det var mig. Det må da også være dybt irriterende for DBU at have denne sag hængende, for den svækker forbundets troværdighed, siger Uffe Elbæk.
Læs mere om sagen her.
Slår alarm: Anbefaler efterforskning af DBU-møgsag #fodbold #cldk https://t.co/mieFGGtL2I
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) February 9, 2022
Formanden for den danske afdeling af Transparency International Jesper Olsen var mandag på det sociale medie twitter inde på, at billetsagen kan karakteriseres som korruption.
Olsen efterlyste i sidste måned også en undersøgelse af DBU’s billetsag.
Billetsag: – Der er noget galt med kulturen i DBU #fodbold #cldk https://t.co/HDc6hElt5B
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) February 10, 2022
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
MEDIE
