Efter Alex Fergusons afgang har Manchester United været inde i en svær periode under David Moyes, Louis van Gaal og José Mourinho. Før jul blev Ole Gunnar Solskjær ansat, og den tidligere United-angriber har fået en fremragende start, med gode resultater og offensiv fodbold.
Og den tidligere Manchester United-kaptajn og nuværende ekspert på Sky Sports, Gary Neville, siger nu, at han igen bliver begejstret af, at se holdet spille.
– Fra nu er der aldrig nogensinde nogen, der må få lov til at komme ind på Manchester Uniteds træningsanlæg eller på Old Trafford igen, hvis de vil skabe deres egen filosofi. Det er slut. Manchester Uniteds filosofi er så dyb og meningsfuld, den er som Barcelonas oh Ajax’. I Manchester United spiller man hurtig, offensiv og underholdende fodbold, Du giver unge spillere chancen og giver dem en tro på tingene. Og du vinder, siger Neville i Sky Sports’ Gary Neville Podcast.
– Den tredje ting, at vinde, sker nogen gange i en cyklus. At vinde er resultatet af, at gøre de to første ting rigtigt. Den tredje ting sker ikke altid. Nogen gange kan du gå år uden at vinde trofæer. Jeg støttede David Moyes, Louis van Gaal og José Mourinho. Jeg troede, at de ville vinde, og det sagde jeg også. Jeg sidder ikke og spiller bagklog og siger, at Manchester United begik en fejl ved at ansætte José Mourinho. Jeg så det som perfekt, fordi han skærer igennem, og fordi han vinder. Han vandt også noget, skal det siges. I sin første sæson vandt han to trofæer, men det var ligaen, han blev ansat til at vinde.
Har lyst til at se holdet igen
Gary Neville slår fast, at han også troede på, at Louis van Gaal ville blive en succes.
– De summer, der er blevet brugt, er utrolige. Men det mest forundrende er det brud, der har været med klubbens filosofi. Unge spillere har stadig fået chancen, ja, men det virker som, om at trænerne har fået lov til at fjerne klubben fra dens rødder. Ingen må fremover få lov til at træde ind i Manchester United og prøve at indføre en anden filosofi end den, som klubben allerede har.
– Det, som Ole Gunnar Solskjær har leveret på en måned, ligegyldigt hvordan sæsonen ender, har vist, at det, jeg siger, er rigtigt. Jeg kan lide at se holdet spille igen. Og jeg har lyst til at tage på stadion. For nogle uger siden var der en midtugekamp, hvor jeg blev hjemme og så den i fjernsynet. Jeg havde ikke lyst til at tage på stadion, og sådan er der mange fans, der har haft det.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
