Tjekke føler sig snydt efter Randers-deler

FK Jablonecs målscorer savner VAR i Conference League, efter at de torsdag aften spillede uafgjort mod Randers FC.



Det var en dramatisk afslutning i opgøret mellem Randers FC og FK Jablonec torsdag aften.

Længe så det således ud til, at tjekkerne ville tage de tre point, men i kampens døende minutter fik Randers FC et straffespark. Og det udnyttede målfarlige Stephen Odey uden problemer til at score sit andet mål i kampen og sikre kronjyderne et enkelt point.

Efter kampen står den dobbelte målscorer Tomas Cvancara fra FK Jablonec ikke tilbage med en helt god følelse. Han føler således, at tjekkerne blev snydt for minimum et straffespark i opgøret.

– Efter min mening var der mindst to kontroversielle situationer, hvor vi kunne have fået et straffespark. Hvis der var et strengt dømt straffe imod os, så burde i der mindst være et til os. Men jeg er ikke dommer, og jeg siger det bare, som jeg ser det umiddelbart efter kampen. Jeg er fuld af følelser, og jeg vil ikke sige, at dommeren var dårlig. Vi føler os bare snydt, for det her skulle være en sejr, siger Tomas Cvancara ifølge iSport.

I Conference League er der heller ikke VAR, der kunne have skredet ind i de forskellige situationer, og det er en fejl, mener angriberen.

– Selvfølgelig. Jeg fik at vide, at UEFA ikke har nok uddannede dommere til VAR til at tage det i brug. Det er sjovt, men ens for alle. Måske vil dommeren betale det tilbage næste gang, siger han.

Med torsdagens resultat er Jablonec på andenpladsen i puljen med fire point, mens Randers FC er nummer tre med tre point. Meget tyder på, at de to mandskaber skal kæmpe om andenpladsen bag hollandske AZ Alkmaar.  





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Heroisk målmand sikrer point til Curacao



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Interessant melding om VM-profil

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage