Tjekke føler sig snydt efter Randers-deler

FK Jablonecs målscorer savner VAR i Conference League, efter at de torsdag aften spillede uafgjort mod Randers FC.



Det var en dramatisk afslutning i opgøret mellem Randers FC og FK Jablonec torsdag aften.

Længe så det således ud til, at tjekkerne ville tage de tre point, men i kampens døende minutter fik Randers FC et straffespark. Og det udnyttede målfarlige Stephen Odey uden problemer til at score sit andet mål i kampen og sikre kronjyderne et enkelt point.

Efter kampen står den dobbelte målscorer Tomas Cvancara fra FK Jablonec ikke tilbage med en helt god følelse. Han føler således, at tjekkerne blev snydt for minimum et straffespark i opgøret.

– Efter min mening var der mindst to kontroversielle situationer, hvor vi kunne have fået et straffespark. Hvis der var et strengt dømt straffe imod os, så burde i der mindst være et til os. Men jeg er ikke dommer, og jeg siger det bare, som jeg ser det umiddelbart efter kampen. Jeg er fuld af følelser, og jeg vil ikke sige, at dommeren var dårlig. Vi føler os bare snydt, for det her skulle være en sejr, siger Tomas Cvancara ifølge iSport.

I Conference League er der heller ikke VAR, der kunne have skredet ind i de forskellige situationer, og det er en fejl, mener angriberen.

– Selvfølgelig. Jeg fik at vide, at UEFA ikke har nok uddannede dommere til VAR til at tage det i brug. Det er sjovt, men ens for alle. Måske vil dommeren betale det tilbage næste gang, siger han.

Med torsdagens resultat er Jablonec på andenpladsen i puljen med fire point, mens Randers FC er nummer tre med tre point. Meget tyder på, at de to mandskaber skal kæmpe om andenpladsen bag hollandske AZ Alkmaar.  





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

En voldsom ulighed

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sender stikpille til FC København-flop

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid