Tjekke føler sig snydt efter Randers-deler

FK Jablonecs målscorer savner VAR i Conference League, efter at de torsdag aften spillede uafgjort mod Randers FC.



Det var en dramatisk afslutning i opgøret mellem Randers FC og FK Jablonec torsdag aften.

Længe så det således ud til, at tjekkerne ville tage de tre point, men i kampens døende minutter fik Randers FC et straffespark. Og det udnyttede målfarlige Stephen Odey uden problemer til at score sit andet mål i kampen og sikre kronjyderne et enkelt point.

Efter kampen står den dobbelte målscorer Tomas Cvancara fra FK Jablonec ikke tilbage med en helt god følelse. Han føler således, at tjekkerne blev snydt for minimum et straffespark i opgøret.

– Efter min mening var der mindst to kontroversielle situationer, hvor vi kunne have fået et straffespark. Hvis der var et strengt dømt straffe imod os, så burde i der mindst være et til os. Men jeg er ikke dommer, og jeg siger det bare, som jeg ser det umiddelbart efter kampen. Jeg er fuld af følelser, og jeg vil ikke sige, at dommeren var dårlig. Vi føler os bare snydt, for det her skulle være en sejr, siger Tomas Cvancara ifølge iSport.

I Conference League er der heller ikke VAR, der kunne have skredet ind i de forskellige situationer, og det er en fejl, mener angriberen.

– Selvfølgelig. Jeg fik at vide, at UEFA ikke har nok uddannede dommere til VAR til at tage det i brug. Det er sjovt, men ens for alle. Måske vil dommeren betale det tilbage næste gang, siger han.

Med torsdagens resultat er Jablonec på andenpladsen i puljen med fire point, mens Randers FC er nummer tre med tre point. Meget tyder på, at de to mandskaber skal kæmpe om andenpladsen bag hollandske AZ Alkmaar.  





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona