Major League Soccer (MLS) er de senere år blevet en hel del danskere rigere.
Alene i vinter tog Anders Dreyer, Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blandt andre over Atlanten for at snøre fodboldstøvlerne.
Foruden en liga, der bliver stærkere og stærkere, lever man også økonomisk godt af fodbolden i USA.
Hvert halve år offentliggøres MLS-spillernes løn, og her er der kommet en ny dansk lønkonge i Anders Dreyer.
Han tjener lidt over 13,6 millioner kroner om året, hvilket overgår den tidligere Brøndby-angriber Mikael Uhre, der sidder på en årsløn på knap 13 millioner kroner.
Marcus Ingvartsen, der er holdkammerater med Anders Dreyer i San Diego FC, tjener tredjemest blandt danskerne med en årsløn på lidt over 11 millioner kroner.
De to førstnævnte er hentet som såkaldte Designated Players, der betyder, at de ikke er den del af lønloftet i deres respektive klubber, og dermed kan få en markant højere løn.
Det er tilladt at have tre Designated Players i hver klub.

Zanka i bunden
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Jeppe Tverskov kom også til MLS i januar, hvor de tog til henholdsvis Los Angeles Galaxy og San Diego FC, men de må nøjes med en mere ‘beskeden’ hyre.
De går dog ikke sultne i seng, hvor Zanka indkasserer 3,8 millioner kroner om året, mens kun Malte Amundsen og målmand Nicolas Hansen tjener mindre.
Jeppe Tverskov får 4,5 millioner kroner ind på bankbogen i løbet af et kalenderår.
Af andre nye, danske MLS-navne findes Philip Zinckernagel, som drog til Chicago Fire, og Lukas Engel, der er skiftet til FC Cincinnati på en lejeaftale fra Middlesbrough.
Her kan Philip Zinckernagel smile mest på bankdag, da han får en årsløn på 9,3 millioner kroner. Den tidligere Silkeborg-back Lukas Engel scorer 4,8 millioner kroner.
Ligaens absolutte lønkonge er ikke overraskende Lionel Messi med en grundløn på 77 millioner kroner – inklusiv bonusser og sign on fee er den meget højere.
Af andre interessante navne findes den tidligere Brøndby-profil Hany Mukhtar, der spiller i Nashville SC, og er ligaens 12. bedst betalte spiller med en årsløn på 25 millioner kroner.
Også de tidligere FC København-profiler Diogo Goncalves og Pep Biel tjener solidt med en løn på henholdsvis 10,6 og 8,3 millioner kroner. Den tidligere FCM-stjerne Evander tjener 20,5 millioner i FC Cincinnati.
Tipsbladet har taget udgangspunkt i spillernes grundløn uden eventuelle bonusser og sign on fees – den fulde liste kan findes her.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT