ÅRET ER… 1992…OG…
Torben Piechnik løber rundt på en fodboldbane i Göteborg og spiller EM-finale mod Tyskland. Som den eneste spiller på holdet får han et gult kort, hvilket han nok er ligeglad med, da kampen fløjtes af. Danmark vinder EM 1992, den eneste titel, som Danmark nogensinde har vundet.
“Da kampen blev fløjtet af, havde jeg en følelse, som er helt ubeskrivelig. En glædesfølelse over, at en så uvirkelig ting kan ske,” siger Torben Piechnik, når han kigger tilbage.
Efter den gode præstation ved EM kom den danske landsholdsforsvarer til engelske Liverpool, hvilket også var en af de helt store bedrifter i karrieren.
Den første sæson var fin, og Piechnik spillede 16 kampe i den røde trøje, men der var ikke den store sportslige succes, som der var i Danmark hos FCK, hvor han nåede at spille syv kampe i begyndelsen af københavnernes første mesterskabssæson, inden han tog til England.
I anden sæson fik Piechnik ingen spilletid og kom på 2. holdet hos Liverpool. Det var på det tidspunkt, Torben Piechnik besluttede sig for at pakke kufferten og rejse hjem til Superligaen.
“Der var jo ingen sportslig succes, da jeg spillede på 2.holdet hos Liverpool. Derfor ville jeg gerne hjem og spille i Superligaen, hvor jeg kunne spille hver kamp, hver weekend,” siger Piechnik om slutningen af Liverpool-perioden.
Da han tog hjem til Danmark i 1994, var det AGF, der løb med hans underskrift. Der spillede han 114 kampe og scorede 9 mål og fik nogle glimrende sæsoner, deriblandt 1995-96-sæsonen, hvor AGF fik sølv i Superligaen og guld i pokaltuneringen, og ifølge Torben Piechnik har der aldrig været nogen dårlige minder ved hans karriere:
– Der har aldrig været nogen tidspunkter i min karriere, hvor jeg var træt af fodbold. Jeg føler, at jeg har været utrolig privilegeret, og det har været fantastisk at have min hobby som levevej, så jeg har altid set positivt på min karriere,” fortæller Piechnik.
Efter Piechnik stoppede karrieren som aktiv fodboldspiller, har han været massør og assistenttræner hos HIK og har spillet en del kampe med forskellige old boys-hold. I oktober blev han udnævnt som ambassadør for det danske ishockey-hold Rødovre Mighty Bulls sammen med bl.a. Henrik “Store” Larsen, Kim Milton Nielsen, Søren Busk, Ivan Nielsen og Michael Manniche.
Nu er den 42-årige Torben Piechnik gået tilbage til massørlivet og har startet sit eget firma “Piechnik Massage,” som både firmaer og privatpersoner kan bestille.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER