Tipsbladet opruster og har tilknyttet tre velkendte navne inden for fodboldens verden, der fremover skal bidrage med indhold til alle Tipsbladets og SpilXpertens kanaler.
Der er tale om Jesper Christiansen, David Boysen og Amanda Bodenhoff, der i fremtiden skal hjælpe med at lave indhold på flere forskellige platforme. Der er sat gang i en række projekter og tv-formater, der vil se dagens lys, når de er skåret skarpt til.
Og det glæder Allan Olsen, chefredaktør for Tipsbladet.
– Det er et fantastisk setup, Tipsbladet får med Jesper Christiansen, David Boysen og Amanda Bodenhoff. Energien er allerede eksplosiv mellem dem, så jeg er sikker på, at det bliver en fest, siger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og fortsætter:
– De skal først og fremmest levere indhold til kanaler, hvor Tipsbladet måske ikke har været så stærke, det gælder primært på lyd, video og på sociale medier, men jeg har da også en forventning om, at eksempelvis Jesper Christiansen skal i spil som ekspert på Tipsbladets platforme.
– Når vi nu har en tredobbelt vinder af Det Gyldne Bur med på holdet, så skal vi da også bruge hans ekspertise. Hvem skal afløse Kamil Grabara i FCK, skal Kasper Schmeichel vige landsholdspladsen for Mads Hermansen eller Frederik Rønnov? Der er rigeligt at tage fat på – og vi glæder os helt vildt til, at de kommer i gang. Nu ryger de lige i træningslejr – og så kører bussen, lyder det fra Allan Olsen
Jesper Christiansen står noteret for 210 kampe for FC København og 17 A-landskampe for Danmark, men stoppede sin aktive karriere i 2018. Nu er han atter at finde i fodboldens verden. Men denne gang i en ny rolle, som han ser frem til.
– Jeg glæder mig enormt meget til at komme i gang, og jeg ser frem til samarbejdet med David Boysen og Amanda Bodenhoff. Jeg er spændt på de opgaver, der venter, men jeg er først og fremmest glad for at få muligheden, og jeg glæder mig til at dele ud af min erfaring og mit kendskab til fodboldens verden, lyder det fra den tidligere målmand.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
