Tipsbladet opruster og har tilknyttet tre velkendte navne inden for fodboldens verden, der fremover skal bidrage med indhold til alle Tipsbladets og SpilXpertens kanaler.
Der er tale om Jesper Christiansen, David Boysen og Amanda Bodenhoff, der i fremtiden skal hjælpe med at lave indhold på flere forskellige platforme. Der er sat gang i en række projekter og tv-formater, der vil se dagens lys, når de er skåret skarpt til.
Og det glæder Allan Olsen, chefredaktør for Tipsbladet.
– Det er et fantastisk setup, Tipsbladet får med Jesper Christiansen, David Boysen og Amanda Bodenhoff. Energien er allerede eksplosiv mellem dem, så jeg er sikker på, at det bliver en fest, siger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og fortsætter:
– De skal først og fremmest levere indhold til kanaler, hvor Tipsbladet måske ikke har været så stærke, det gælder primært på lyd, video og på sociale medier, men jeg har da også en forventning om, at eksempelvis Jesper Christiansen skal i spil som ekspert på Tipsbladets platforme.
– Når vi nu har en tredobbelt vinder af Det Gyldne Bur med på holdet, så skal vi da også bruge hans ekspertise. Hvem skal afløse Kamil Grabara i FCK, skal Kasper Schmeichel vige landsholdspladsen for Mads Hermansen eller Frederik Rønnov? Der er rigeligt at tage fat på – og vi glæder os helt vildt til, at de kommer i gang. Nu ryger de lige i træningslejr – og så kører bussen, lyder det fra Allan Olsen
Jesper Christiansen står noteret for 210 kampe for FC København og 17 A-landskampe for Danmark, men stoppede sin aktive karriere i 2018. Nu er han atter at finde i fodboldens verden. Men denne gang i en ny rolle, som han ser frem til.
– Jeg glæder mig enormt meget til at komme i gang, og jeg ser frem til samarbejdet med David Boysen og Amanda Bodenhoff. Jeg er spændt på de opgaver, der venter, men jeg er først og fremmest glad for at få muligheden, og jeg glæder mig til at dele ud af min erfaring og mit kendskab til fodboldens verden, lyder det fra den tidligere målmand.

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

FC København – FC Midtjylland

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Vil købe Oliver Christensen

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet