Tysk verdensmester efter tidligt karrierestop: Brutal Mourinho knuste mig

Den tidligere Chelsea-stjerne André Schürrle erkender nu, at det ikke var specielt sjovt at spille under José Mourinho.



For seks år siden stod André Schürrle for assisten, da Mario Götze scorede det enlige mål i VM-finalen mellem Tyskland og Argentina. 

Schürrle er i dag 29 år, men allerede i sommer valgte den tidligere Chelsea- og Dortmund-stjerne at lægge støvlerne på hylden, efter et lejeophold i Spartak Moskva. I et interview med Der Spiegel forklarede Schürrle sit karrierestop med, at presset og ensomheden i topfodbold var blevet for meget på ham. 

Kunne ikke forstå Mourinho
André Schürrle spillede fra 2013 til 2015 for Chelsea, men det var ikke en fornøjelig tid, lyder det nu fra tyskeren, der ikke er den store fan af José Mourinho.

– Han er en brutal fyr. Jeg tænke altid for mig selv: ‘Hvorfor er han sådan? Hvorfor behandler han mig sådan her? Hvorfor er han sådan mod folk?’ I retrospekt har jeg indset, hvad det var, han ville have, og hvilke ressourcer, han havde til rådighed, lyder det ifølge Daily Mirror fra Schürrle.

– Dengang kunne jeg ikke rigtig håndtere de ting, han krævede af mig, på grund af hans barske væremåde og det psykologiske pres. Det var ekstremt svært dengang. Jeg kørte ofte hjem efter mine samtaler med ham, og jeg tænkte bare, at jeg ikke kunne klare det længere. Hvad kunne jeg gøre? Han bankede et ekstremt pres op. 

Blev ofte udskiftet i pausen
I interviewet erkender Schürrle, at det faktum, at han ofte blev udskiftet, til sidst endte med at knuse hans selvtillid. Tyskeren havde således en følelse af, at Mourinho bevidst gjorde livet surt for ham.

– Det skete ofte, at han gav mig chancen fra start, hvorefter han flåede mig ud i pausen. I den næste kamp var jeg så ikke engang udtaget. I stedet sad jeg på tilskuerpladserne. Dengang kunne jeg ikke forstå det, og jeg mistede min selvtillid. Mit ego var såret. 

– Derefter begyndte jeg at tænke over, hvad hans tankeproces var. Nogle gange til træning havde jeg fornemmelsen af, at han kun holdt øje med mig, selvom det nok ikke var tilfældet. 



Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Klubboss i angreb på FCK

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Steve Cooper skifter tre mand

Her sætter Vingegaard grænsen

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’