Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Danskerklubben er så gode til indkast, at der er opstået et oprør mod at have håndklæder på sidelinjen.



En noget speciel sag har optaget norsk fodbold over de seneste uger.

Eliteserien er nemlig starten igen, og i den forbindelse har danskerklubben Fredrikstad været blændende på lange indkast. Klubben scorede i to kampe i træk på indkast fra højrebacken Daniel Eid.

I udekampen mod Rosenborg for nylig blev det så for alvor en stor sag, da klubbens cheftræner, tidligere FC København-ungdomstræner Alfred Johansson, fik fjernet Fredrikstads medbragte håndklæder fra sidelinjen. Håndklæder, Daniel Eid bruger til at tørre bolden af før sine indkast.

– Hvis jeg kommer hjem til dig, så vil du ikke have, at jeg medbringer alle mine møbler og håndklæder og stiller dem i dit hus. Det må blive hjemme, sagde Alfred Johansson til TV 2 Norge. 

Siden har TV 2 Norge beskrevet, at der er et “håndklædeoprør” i norsk fodbold. 21 af 32 klubber ønsker, at det ikke skal være muligt at have håndklæder på sidelinjen, og derfor var det ventet, at finten ville blive gjort ulovlig. Men siden er det kommet frem, at det ikke kan lade sig gøre.

Midt i det hele står flere danskere i Frederikstad, heriblandt Emil Holten, der er udlejet til klubben fra Elfsborg. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Fredrikstad vandt i sidste sæson Norges pokalturnering. Foto: Alamy

Og for ham betyder det ikke meget, om forbuddet ender med at blive ført ud i livet.  

– Jeg tror, at det er noget, medierne går mere op i, end vi gør. Vi træner ikke de her lange indkast overhovedet – det er bare Daniel, der kaster fuldstændig voldsomt langt og hårdt. Det er jo et missil, han sender ind. Og nu har vi i to hjemmekampe i træk fået sat et hoved på og sendt den i mål.

– Så det er klart, at det giver noget omtale, fordi det er sjældent, at der scores sådan. Det har vi så gjort. 

– Men om der er håndklæder, eller om de bliver fjernet… Det er jeg pisseligeglad med, men jeg har lagt mærke til, at der har været skriverier om det, siger Emil Holten med et grin til Tipsbladet. 

Han fortæller også, at han har skullet lægge øre til lidt drillerier om de lange indkast i de første kampe. 

– Ja, der er lidt, når vi snakker med folk. Vi har mødt et par af mine kammerater uden for banen i de første par kampe, og de har også skullet se lige lovlig meget video af vores dødbolde. Så det er noget, der lægges mærke til, siger han. 

Fredrikstad, der foruden Emil Holten også har Oskar Øhlenschlæger og Jonathan Fischer i truppen, topper aktuelt Eliteserien. 





Enighed – dansk stortransfer tæt på




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Får afvist bud på dansk profil