Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Danskerklubben er så gode til indkast, at der er opstået et oprør mod at have håndklæder på sidelinjen.



En noget speciel sag har optaget norsk fodbold over de seneste uger.

Eliteserien er nemlig starten igen, og i den forbindelse har danskerklubben Fredrikstad været blændende på lange indkast. Klubben scorede i to kampe i træk på indkast fra højrebacken Daniel Eid.

I udekampen mod Rosenborg for nylig blev det så for alvor en stor sag, da klubbens cheftræner, tidligere FC København-ungdomstræner Alfred Johansson, fik fjernet Fredrikstads medbragte håndklæder fra sidelinjen. Håndklæder, Daniel Eid bruger til at tørre bolden af før sine indkast.

– Hvis jeg kommer hjem til dig, så vil du ikke have, at jeg medbringer alle mine møbler og håndklæder og stiller dem i dit hus. Det må blive hjemme, sagde Alfred Johansson til TV 2 Norge. 

Siden har TV 2 Norge beskrevet, at der er et “håndklædeoprør” i norsk fodbold. 21 af 32 klubber ønsker, at det ikke skal være muligt at have håndklæder på sidelinjen, og derfor var det ventet, at finten ville blive gjort ulovlig. Men siden er det kommet frem, at det ikke kan lade sig gøre.

Midt i det hele står flere danskere i Frederikstad, heriblandt Emil Holten, der er udlejet til klubben fra Elfsborg. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Fredrikstad vandt i sidste sæson Norges pokalturnering. Foto: Alamy

Og for ham betyder det ikke meget, om forbuddet ender med at blive ført ud i livet.  

– Jeg tror, at det er noget, medierne går mere op i, end vi gør. Vi træner ikke de her lange indkast overhovedet – det er bare Daniel, der kaster fuldstændig voldsomt langt og hårdt. Det er jo et missil, han sender ind. Og nu har vi i to hjemmekampe i træk fået sat et hoved på og sendt den i mål.

– Så det er klart, at det giver noget omtale, fordi det er sjældent, at der scores sådan. Det har vi så gjort. 

– Men om der er håndklæder, eller om de bliver fjernet… Det er jeg pisseligeglad med, men jeg har lagt mærke til, at der har været skriverier om det, siger Emil Holten med et grin til Tipsbladet. 

Han fortæller også, at han har skullet lægge øre til lidt drillerier om de lange indkast i de første kampe. 

– Ja, der er lidt, når vi snakker med folk. Vi har mødt et par af mine kammerater uden for banen i de første par kampe, og de har også skullet se lige lovlig meget video af vores dødbolde. Så det er noget, der lægges mærke til, siger han. 

Fredrikstad, der foruden Emil Holten også har Oskar Øhlenschlæger og Jonathan Fischer i truppen, topper aktuelt Eliteserien. 







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Derfra moser vi dem’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ny VM-melding fra Iran

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Spår: Her ender Mohamed Salah

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danmark – Nordmakedonien

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing