Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Danskerklubben er så gode til indkast, at der er opstået et oprør mod at have håndklæder på sidelinjen.



En noget speciel sag har optaget norsk fodbold over de seneste uger.

Eliteserien er nemlig starten igen, og i den forbindelse har danskerklubben Fredrikstad været blændende på lange indkast. Klubben scorede i to kampe i træk på indkast fra højrebacken Daniel Eid.

I udekampen mod Rosenborg for nylig blev det så for alvor en stor sag, da klubbens cheftræner, tidligere FC København-ungdomstræner Alfred Johansson, fik fjernet Fredrikstads medbragte håndklæder fra sidelinjen. Håndklæder, Daniel Eid bruger til at tørre bolden af før sine indkast.

– Hvis jeg kommer hjem til dig, så vil du ikke have, at jeg medbringer alle mine møbler og håndklæder og stiller dem i dit hus. Det må blive hjemme, sagde Alfred Johansson til TV 2 Norge. 

Siden har TV 2 Norge beskrevet, at der er et “håndklædeoprør” i norsk fodbold. 21 af 32 klubber ønsker, at det ikke skal være muligt at have håndklæder på sidelinjen, og derfor var det ventet, at finten ville blive gjort ulovlig. Men siden er det kommet frem, at det ikke kan lade sig gøre.

Midt i det hele står flere danskere i Frederikstad, heriblandt Emil Holten, der er udlejet til klubben fra Elfsborg. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Fredrikstad vandt i sidste sæson Norges pokalturnering. Foto: Alamy

Og for ham betyder det ikke meget, om forbuddet ender med at blive ført ud i livet.  

– Jeg tror, at det er noget, medierne går mere op i, end vi gør. Vi træner ikke de her lange indkast overhovedet – det er bare Daniel, der kaster fuldstændig voldsomt langt og hårdt. Det er jo et missil, han sender ind. Og nu har vi i to hjemmekampe i træk fået sat et hoved på og sendt den i mål.

– Så det er klart, at det giver noget omtale, fordi det er sjældent, at der scores sådan. Det har vi så gjort. 

– Men om der er håndklæder, eller om de bliver fjernet… Det er jeg pisseligeglad med, men jeg har lagt mærke til, at der har været skriverier om det, siger Emil Holten med et grin til Tipsbladet. 

Han fortæller også, at han har skullet lægge øre til lidt drillerier om de lange indkast i de første kampe. 

– Ja, der er lidt, når vi snakker med folk. Vi har mødt et par af mine kammerater uden for banen i de første par kampe, og de har også skullet se lige lovlig meget video af vores dødbolde. Så det er noget, der lægges mærke til, siger han. 

Fredrikstad, der foruden Emil Holten også har Oskar Øhlenschlæger og Jonathan Fischer i truppen, topper aktuelt Eliteserien. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Han tager hjem fra VM

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Christian Eriksen havde advaret os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Elias Jelert færdig

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jordan Larsson meldes enig med denne klub