Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Danskerklubben er så gode til indkast, at der er opstået et oprør mod at have håndklæder på sidelinjen.



En noget speciel sag har optaget norsk fodbold over de seneste uger.

Eliteserien er nemlig starten igen, og i den forbindelse har danskerklubben Fredrikstad været blændende på lange indkast. Klubben scorede i to kampe i træk på indkast fra højrebacken Daniel Eid.

I udekampen mod Rosenborg for nylig blev det så for alvor en stor sag, da klubbens cheftræner, tidligere FC København-ungdomstræner Alfred Johansson, fik fjernet Fredrikstads medbragte håndklæder fra sidelinjen. Håndklæder, Daniel Eid bruger til at tørre bolden af før sine indkast.

– Hvis jeg kommer hjem til dig, så vil du ikke have, at jeg medbringer alle mine møbler og håndklæder og stiller dem i dit hus. Det må blive hjemme, sagde Alfred Johansson til TV 2 Norge. 

Siden har TV 2 Norge beskrevet, at der er et “håndklædeoprør” i norsk fodbold. 21 af 32 klubber ønsker, at det ikke skal være muligt at have håndklæder på sidelinjen, og derfor var det ventet, at finten ville blive gjort ulovlig. Men siden er det kommet frem, at det ikke kan lade sig gøre.

Midt i det hele står flere danskere i Frederikstad, heriblandt Emil Holten, der er udlejet til klubben fra Elfsborg. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Fredrikstad vandt i sidste sæson Norges pokalturnering. Foto: Alamy

Og for ham betyder det ikke meget, om forbuddet ender med at blive ført ud i livet.  

– Jeg tror, at det er noget, medierne går mere op i, end vi gør. Vi træner ikke de her lange indkast overhovedet – det er bare Daniel, der kaster fuldstændig voldsomt langt og hårdt. Det er jo et missil, han sender ind. Og nu har vi i to hjemmekampe i træk fået sat et hoved på og sendt den i mål.

– Så det er klart, at det giver noget omtale, fordi det er sjældent, at der scores sådan. Det har vi så gjort. 

– Men om der er håndklæder, eller om de bliver fjernet… Det er jeg pisseligeglad med, men jeg har lagt mærke til, at der har været skriverier om det, siger Emil Holten med et grin til Tipsbladet. 

Han fortæller også, at han har skullet lægge øre til lidt drillerier om de lange indkast i de første kampe. 

– Ja, der er lidt, når vi snakker med folk. Vi har mødt et par af mine kammerater uden for banen i de første par kampe, og de har også skullet se lige lovlig meget video af vores dødbolde. Så det er noget, der lægges mærke til, siger han. 

Fredrikstad, der foruden Emil Holten også har Oskar Øhlenschlæger og Jonathan Fischer i truppen, topper aktuelt Eliteserien. 





TIPSBLADET SPECIAL

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Benhård Brian Riemer-melding

Viborg FF – FC Midtjylland

I svime over Pelle Mattsson

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Randers FC – Silkeborg IF

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Så blev det officielt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Barcelona – Rayo Vallecano

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Flot comeback af Dortmund mod HSV

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

“Ingen er uerstattelige”

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler